USA: prokurator wnosi o wyznaczenie terminu egzekucji więźniów

Prokurator generalny stanu Oklahoma, John O'Connor zwrócił się do Najwyższego Sądu Apelacyjnego o wyznaczenie terminów stracenia 25 więźniów. Wykonywanie kary ostatecznej wstrzymano w 2014 roku, ze względu na kontrowersje związane z jedną z egzekucji.

Publikacja: 13.06.2022 18:20

USA: prokurator wnosi o wyznaczenie terminu egzekucji więźniów

Foto: Adobe Stock

Prokurator złożył swój wniosek ze wzgledu na odrzucenie sprzeciwu osadzonych wobec wykonywania kary śmierci na pośrednictwem śmiertelnego zastrzyku, tym samym wnioskodawca stwierdził, że nie istnieją żadne przeszkody prawne, aby stracić skazańców. 

Przedstawiciele organów więziennych wskazali jednak, by pierwsza egzekucja nie odbyła się wcześniej niż 25 sierpnia - ze względu na to oraz pozostałe warunki kolejne mają być wykonywane co cztery tygodnie. Taki czas umożliwia przeprowadzenie rozprawy w celu ułaskawienia więźnia. 

Prokurat wskazał też wstępną kolejność wykonywania wyroków, w jego opinii pierwszą straconą osobą powinien być James Coddington, którego egzekucja miała odbyć się już 10 marca, ale została odroczona, ponieważ mężczyzna nie zgodził się na podanie śmiertelnego zastrzyku. Coddington został skazany za zamordowanie w 1997 roku swojego współpracownika, który nie chciał mu pożyczyć 50 dolarów. Druga egzekucja miałaby zostać przeprowadzona na Richardzie Glossipie, który został skazany za zamordowanie właściciela motelu. 

Oklahoma jest pierwszym miejscem na świecie, które wprowadziło wykonanie kary śmierci poprzez zastrzyk. Stan ten też wykonał drugą największą liczbę straceń w USA po Teksasie od czasu ponownej legalizacji w 1976 roku. Zgodnie z statystykami, Oklahoma wykonuje najwięcej egzekucji w przeliczeniu na mieszkańca w porównaniu do wszystkich stanów. 

Karę można wykonać poprzez zastrzyk śmiertelny, uduszenie gazem, porażenie prądem oraz pluton egzekucyjny, których wybór zależy od dostępności metody oraz ich legalności. Jednak jeszcze żadna egzekucja nie została wykonana przy użyciu gazu.

Wykonywanie kar zostało zawieszone od stycznia 2015 do października 2021 roku ze względu na komplikacje przy wykonywaniu zastrzyku na jednym z więźniów, Claytonie Derrellu Lockecie. Lekarze oraz ratownicy nie mogli wbić się w żyły, a sam skazany obudził się po kilku minutach bycia nieprzytomnym i ostatecznie zmarł z powodu ataku serca kilka godzin później. Jego prawnik uznał to działanie za tortury. 

To wydarzenie spowodowało, że przedstawiciele Departamentu Więziennictwa zostali zobowiązani do wprowadzenia ulepszeń w protokołach regulujących karę śmierci. Po moratorium odbyła się jednak jeszcze jedna egzekucja podczas, której również wystąpiły problemy. 

Czytaj więcej

Reforma dożywocia, czyli kara śmierci za więziennymi kratami
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie