Akt oskarżenia skierowała Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Oskarżony Gottlieb G. miała publicznie i wbrew faktom zaprzeczać zbrodniom nazistowskim popełnionym przez członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Chodzi o czyn z art. 55 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Z ustaleń poczynionych przez prokuratora wynikało, że do czynu doszło 23 lipca 2019 r. podczas zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Gottlieb G. był w grupie 30 osób posługujących się językiem niemieckim. Komentując informacje przedstawiane przez edukatora-przewodnika grupy, dotyczące zbrodni popełnionych przez członków załogi KL Auschwitz-Birkenau na więźniach osadzonych w tym obozie, miał wielokrotnie podważać wiarygodność systemowego charakteru zbrodni nazistowskich polegających na eksterminacji osób narodowości żydowskiej. Chodziło m.in. o ustalenia poczynione przez władze III Rzeszy Niemieckiej w toku tzw. Konferencji w Wannsee 20 stycznia 1942 roku w zakresie „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Gottlieb G. kwestionował także liczbę osób pozbawionych życia w KL Auschwitz-Birkenau oraz istnienie i zbrodnicze wykorzystanie komór gazowych i krematoriów w tym obozie koncentracyjnym.
Wypowiedzi Gottlieba G. miały być na tyle natarczywe, że wywołały dezaprobatę i oburzenie innych uczestników zwiedzania. Przewodnik zwrócił się o interwencję do funkcjonariuszy Straży Muzealnej. Zanim przybyli, Gottlieb G. przerwał zwiedzanie i szybko opuścił muzeum. Tego samego dnia wyjechał z Polski.
Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie przesłuchał pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i uczestników grupy zwiedzającej, przeanalizował udostępnioną przez Muzeum dokumentację oraz przeprowadził czynności procesowe w drodze międzynarodowej pomocy prawnej. Jak informuje IPN, w wyniku tych czynności "bezspornie ustalono, iż opisane działania zostały podjęte przez obywatela Republiki Federalnej Niemiec – emerytowanego nauczyciela historii i politologii – Gottlieba G., zamieszkałego w m. Traunstein w Bawarii."
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Gottlieb G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że zagadnienia związane z historią II wojny światowej są przedmiotem jego stałego zainteresowania, bowiem jest emerytowanym nauczycielem historii najnowszej i politologii, zaś pytania, które skierował do przewodnika podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau, dotyczyły źródeł wiedzy o funkcjonowaniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i – w jego ocenie – nie stanowiły negowania zbrodni popełnionych przez załogę obozu, a jedynie były wyrazem zainteresowania ową tematyką.