Wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku nie jest prawomocny.

Do napaści na dwóch Szwedów doszło około północy 21 maja 2018 r. przy ul. Katarzynki tj.  w ścisłym historycznym centrum Gdańska. 

Z ustaleń sądu wynikało, że podczas rozboju najbardziej agresywny był Damian M., który zaatakował turystów pałką teleskopową. Wnuk byłego prezydenta dołączył do niego i skopał jednego z obcokrajowców. Gdy obydwaj się wywrócili, do rozboju dołączył Oskar N., który ukradł napadniętemu telefon komórkowy wart 350 zł. Turysta trafił do szpitala z urazem głowy. Sprawców zatrzymano na podstawie zeznań poszkodowanych oraz zapisu z kamer monitoringu.

Na sali rozpraw był jedynie Oskar N., doprowadzony z aresztu, gdzie przebywa w innej sprawie karnej, a Damian M. i Bartłomiej W. odpowiadają z wolnej stopy.

Bartłomiej W. to drugi wnuk prezydenta, który ma poważne kłopoty z prawem. Dwa lata temu Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał prawomocnie na 2 lata i 8 miesięcy więzienia jego brata Dominika W. (obaj są synami zmarłego w 2017 r. Przemysława Wałęsy), który był oskarżony m.in. za niebezpieczną jazdę samochodem po pijanemu, znieważenie policjantów i użycie przemocy wobec ochroniarza.

Czytaj więcej

Jarosław Wałęsa: Nazwisko pomaga mi w pracy europosła