Reklama
Rozwiń

Nowe europrzestępstwo: przemoc ze względu na płeć

Parlament Europejski wezwał w czwartek do traktowania przemocy ze względu na płeć - także w w internecie - jako „szczególnie poważnego przestępstwa o wymiarze transgranicznym”. Komisja Europejska ma przygotować dyrektywę ustanawiającą wspólne definicje prawa karnego i sankcji za takie czyny we wszystkich krajach UE, zgodne ze standardami Konwencji stambulskiej.

Publikacja: 16.09.2021 14:08

Nowe europrzestępstwo: przemoc ze względu na płeć

Foto: Adobe Stock

W przyjętej inicjatywie ustawodawczej posłowie PE wzywają Komisję do wymienienia przemocy ze względu na płeć jako nowego obszaru przestępczości na mocy art. 83 ust. 1 TFUE, obok innych przestępstw, które należy zwalczać na wspólnej podstawie, takich jak handel ludźmi, narkotykami i bronią, przestępczość komputerowa i terroryzm.

Europosłowie potępili kobietobójstwo jako najbardziej ekstremalną formę przemocy ze względu na płeć wobec kobiet i dziewcząt i podkreślili, że odmowa legalnej i bezpiecznej aborcji jest również formą przemocy ze względu na płeć. Przypominają w tym względzie, że Europejski Trybunał Praw Człowieka kilkakrotnie orzekał, że restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji i brak ich egzekwowania naruszają prawa człowieka kobiet. Posłowie wskazali też, że sytuację ofiar przemocy pogorszyła pandemia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono