Karalność przestępstw związanych z działalnością terrorystyczną zostanie zmieniona. Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało już nowelizację kodeksu karnego w tym zakresie.
Więzienie za udzielanie informacji
– Decyzja ramowa Rady w sprawie zwalczania terroryzmu (2008/919/WSiSW) poszerza katalog przestępstw związanych z działalnością terrorystyczną. Państwa członkowskie, w tym Polska, zostały zobowiązane do kryminalizacji publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa terrorystycznego, rekrutacji na potrzeby terroryzmu oraz szkolenia na potrzeby terroryzmu – wyjaśnia Joanna Dębek, rzecznik prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zgodnie z projektem karalne będzie przede wszystkim rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zabronione będzie więc np. dostarczanie wskazówek dotyczących metod i technik podkładania ładunków wybuchowych w miejscach publicznych czy publikowanie na stronach internetowych materiałów instruktażowych wskazujących, jak dokonywać zamachów.
Osoba, która dopuści się takiego czynu, będzie mogła trafić do więzienia na czas od trzech miesięcy nawet do pięciu lat.
Sąd uzna zagraniczny wyrok
Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmienia też kodeks postępowania karnego. Dzięki tej nowelizacji sądy polskie będą mogły uznać orzeczenie karne zapadłe w państwie członkowskim Unii Europejskiej pod nieobecność danej osoby na rozprawie. Analogicznie uznane za granicą będą mogły być polskie orzeczenia, które również wydano bez obecności oskarżonego na sali rozpraw.