Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Jest podzielony na kilka etapów – od 1 kwietnia do 16 czerwca trwał tzw. samospis internetowy. Od 8 kwietnia do 30 czerwca telefonicznie spis prowadzą ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady prowadzą rachmistrzowie spisowi.
Podczas spisu zbierane są dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale także niepełnosprawność czy wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, a ponadto charakterystykę mieszkań, budynków.
Rachmistrzowie nie mają natomiast prawa pytać o dochody ani oszczędności. Nie wypełniają też żadnych papierowych ankiet, jak to było podczas poprzedniego spisu.
Każdy rachmistrz powinien mieć w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczątką GUS. Taka legitymacja jest ważna tylko z dowodem osobistym. Rachmistrz może rozpocząć ankietę dopiero po okazaniu tej legitymacji. Jeśli tego nie zrobi, powinniśmy sami tego zażądać. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy zgłosić sprawę na policję.