Walka z terroryzmem w kodeksie karnym

Publikowanie w Internecie instrukcji, które mogą pomóc w zamachu, będzie zagrożone karą do pięciu lat więzienia

Publikacja: 30.07.2011 04:55

Walka z terroryzmem w kodeksie karnym

Foto: www.sxc.hu

To jedna ze zmian wynikających z przegłosowanej w piątek (29 lipca) przez Sejm nowelizacji kodeksu karnego. Ma ona pomóc walczyć z terroryzmem. Dzisiaj ścigane jest pomocnictwo w przygotowaniu aktu terrorystycznego. O ile można o nim mówić np. wówczas, gdy osoba przekazuje materiały instruktażowe zamachowcom, o tyle trudno zarzut taki postawić, gdy sprawca publikuje swe treści w Internecie, gdzie są skierowane do szerokiego i nieokreślonego grona odbiorców.

Lukę tę likwiduje przyjęta nowelizacja. Zgodnie z nią „kto rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione", podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

W kodeksie karnym zmieniono też przepis dotyczący powiadamiania o przestępstwach i przygotowaniach do nich (art. 240 k.k.). W obecnym brzmieniu przewiduje karalność także za brak powiadomienia o handlu ludźmi.

Praktyka pokazała jednak, że zamiast pomagać w walce z tym procederem, uderza on w organizacje pozarządowe pomagające ofiarom. Co więcej, samym pokrzywdzonym grozi dzisiaj kara za to, że nie powiadomili o innych osobach, które padły ofiarą ich prześladowców.

Nowela zmienia też kodeks postępowania karnego. Ma to ujednolicić w całej Unii Europejskiej zasady uznawania orzeczeń sądowych, a konkretnie tych, które zapadają pod nieobecność pokrzywdzonego. Pozostaje zasada, że nieobecność oskarżonego może być powodem odmowy uznania orzeczenia zapadłego w innym kraju UE. Orzeczenia te będą jednak uznawane automatycznie po spełnieniu trzech przesłanek: oskarżony musi być wezwany do osobistego stawiennictwa na rozprawie, mieć obrońcę i nie może kwestionować orzeczenia.

Trzecia grupa zmian dotyczy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Chodzi o zwalczanie ksenofobii i rasizmu. Dlatego do przestępstw, za które może ponieść odpowiedzialność podmiot zbiorowy (np. firma handlowa), zaliczono m.in. art. 116 k.k. (publiczne nawoływanie do przemocy lub groźby z pobudek rasistowskich czy ksenofobicznych).

etap legislacyjny trafi do Senatu

Więcej w serwisie:

Twoje prawo

»

Prawo karne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku