Reklama
Rozwiń

Przemoc domowa: dyskusyjna konwencja ma być podpisana przez Polskę

Rozpoczną się prace nad dostosowaniem naszego prawa do Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Publikacja: 12.09.2012 08:24

Rząd wyraził wczoraj akceptację dla podpisania konwencji, która zobowiązuje państwa do promowania wzorców zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji, a także wszelkich innych praktyk opartych na pojęciu niższości kobiet.

Według Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, oznacza to w praktyce przesądzenie o przyjęciu konwencji .

Sam dokument jest ogólnikowy i m.in. dlatego wywołuje kontrowersje. Jego przeciwnicy uważają, że zawarte w nim sformułowania mogą prowadzić do nadużyć w stosowaniu tych regulacji w Polsce.

Konwencja od kilku miesięcy wywołuje spory również w samym rządzie. Dochodzi do nich m.in. między ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem a pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania, która wielokrotnie deklarowała, że konwencja powinna zostać ratyfikowana, bo służy ochronie kobiet przed gwałtami i pobiciami.

W lakonicznym komunikacie napisano, że Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat wniosków wynikających z analizy zgodności prawa polskiego z Konwencją Rady Europy.

Teraz – zgodnie z decyzją rządu – minister pracy i polityki społecznej ma przygotować odpowiedni wniosek. Po jego zatwierdzeniu zaś rząd podejmie formalną uchwałę. Wtedy konwencja może zostać podpisana. Trzeba jednak pamiętać, że dopiero jej ratyfikacja będzie wywoływać skutki prawne.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono