Granica posiadania narkotyków na własny użytek

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina o konieczności opracowania przez Prokuratora Generalnego wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich „nieznacznej ilości".

Aktualizacja: 27.03.2015 13:14 Publikacja: 27.03.2015 12:11

Granica posiadania narkotyków na własny użytek

Foto: www.sxc.hu

W świetle art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, prokurator i sąd ma możliwość umorzenia postępowania karnego wobec sprawcy posiadającego nieznaczne ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, przeznaczonych na własny użytek.

- Przesłanki, od spełnienia których zależy możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków, mają charakter ocenny i dotychczas nie zostały w żaden sposób zdefiniowane - podkreśla Fundacja.

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wskazano jednak, że wskazówką dla organów stosujących prawo (przede wszystkim organów prokuratury) mogą być wewnętrzne wytyczne zawierające stosowne wartości graniczne. Taka bowiem praktyka rozwiązania tego problemu – jak zauważył projektodawca – stosowana jest w wielu krajach europejskich.

Zdaniem HFPC, gdyby stosowane wartości graniczne zostały opracowane, to nie jest wykluczone, że 19-leni Rafał z Legionowa nie zareagowałby w taki sposób na widok funkcjonariuszy Policji. Wiedziałby bowiem, że posiadając nieznaczną ilość marihuany może liczyć na umorzenie postępowania.

Przypomnijmy, iż w marcu br. podczas policyjnej interwencji wymierzonej przeciwko posiadaczom narkotyków Rafał z Legionowa połknął zawiniątko z marihuaną. Mimo udzielonej pomocy zmarł.

Dlatego też Helsińska Fundacja widzi konieczność opracowania przez Prokuratora Generalnego wartości granicznych dla poszczególnych substancji psychoaktywnych, definiujących pojęcie ich „nieznacznej ilości".

Zobacz całe stanowisko HFPC.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem