Surowszy punktator dla kierowców

Za rozmowę przez komórkę kierowca dostanie dwa punkty karne, za parkowanie na kopercie – pięć, a za przewożenie dziecka bez fotelika aż sześć

Aktualizacja: 15.12.2008 08:59 Publikacja: 15.12.2008 07:15

Surowszy punktator dla kierowców

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Po podwyższeniu mandatów (od 29 listopada 2008 r.) przyszedł czas na zaostrzenie karania kierowców poprzez punktowanie. „Rzeczpospolita” dotarła do najnowszej propozycji zmian w punktach karnych.

Będzie dużo bardziej surowo. W efekcie coraz więcej kierowców trafiać będzie na egzamin sprawdzający. Projekt zmian rozporządzenia o punktach karnych w styczniu przyszłego roku wyjdzie z Komendy Głównej Policji.

[srodtytul]Mandat nie zadziałał[/srodtytul]

To nie nagonka na kierowców – twierdzą policjanci. Dotychczasowe przepisy obowiązują już od kilku lat i nie we wszystkich sytuacjach się sprawdziły.

– Są bowiem wykroczenia, które kierowcy popełniają nagminnie i nie odstraszają ich nawet najwyższe mandaty – mówi „Rz” Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji (jeden z autorów propozycji).

Do takich należy np. rozmowa przez telefon komórkowy bez korzystania z zestawu głośnomówiącego.

– Kiedyś notorycznymi sprawcami tego wykroczenia były kobiety. Teraz panowie zarazili się od nich i coraz częściej je popełniają. W dodatku w trakcie kontroli są dużo bardziej niegrzeczni niż kobiety – twierdzi Maciej Kasperczyk z krakowskiej drogówki.

Dziś sprawa kończy się na mandacie (200 zł), ponieważ punktów karnych za takie wykroczenie nie przewidziano. Niebawem ma się to zmienić. Za przyłapanie na rozmowie przez telefon bez zestawu, który nie wymaga trzymania komórki w ręce, grozić mają dwa punkty karne. To jednak nie najwyższy wzrost punktów, jaki się szykuje. Dużo ostrzej będą traktowani kierowcy niedbający o bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Jazda bez fotelika już się nie opłaci – zamiast trzech planuje się sześć punktów karnych. [b]Litości nie będzie dla kierowców i pasażerów nieużywających pasów bezpieczeństwa – zamiast jednego dostaną za to cztery punkty[/b] (szczegóły patrz ramka). Policjanci prześledzili też statystykę i chcą podniesienia punktów za wykroczenia przeciwko pieszym.

– To właśnie pieszych na drogach ginie najwięcej – twierdzi Wasiak. Za nieprawidłowe zachowanie się w stosunku do pieszych grozić będzie generalnie dziesięć punktów karnych.

Przykład: za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu jest dziś osiem punktów, a ma być dziesięć.

W policyjnej statystyce wiele wykroczeń, które dziś są wycenione na zero punktów, dostanie ich znacznie więcej, np. wjeżdżanie na przejazd tramwajowy – dziś zero, w przyszłości cztery punkty.

[srodtytul]Łatwo zebrać komplet[/srodtytul]

W ciągu roku [b]doświadczony kierujący może złapać najwyżej 24 punkty karne (początkujący 20). Pierwszy, kiedy dobrnie do maksymalnej wysokości, trafia na egzamin sprawdzający, drugi traci prawo jazdy.[/b]

Punkty, choć karą nie są, bo trafiają jedynie do ewidencji kierowców, którzy popełniają wykroczenia, mogą przysporzyć kłopotów. Co bardziej zapobiegliwi, kiedy ich konto niebezpiecznie zbliża się do limitu, raz na pół roku mogą zredukować ich stan o sześć. Muszą jedynie poświęcić na to kilka godzin. I w tych sprawach zmian nie będzie.

Wystarczy, że przez dwie godziny lekcyjne wysłuchają pogadanki na temat przyczyn wypadków drogowych, przez 45 minut posłuchają o prawnych i społecznych skutkach wypadków oraz przez trzy godziny lekcyjne porozmawiają o psychologicznych aspektach zachowania kierującego. Takie zajęcia prowadzone są w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Po zakończeniu kursu kierowca dostanie zaświadczenie, na podstawie którego policjant skasuje mu sześć punktów karnych.

Wciąż też można liczyć na przedawnienie. Takie dobrodziejstwo przysługuje po roku, od chwili kiedy wpłynęły na konto kierowcy. Nie jest to jednak dobrodziejstwo bezwarunkowe. Stanie się tak jedynie wówczas, gdy w tym czasie nie zostanie przekroczony dozwolony limit.

Każdy zainteresowany stanem swojego punktowego konta może je zawsze sprawdzić w komendzie miejskiej (powiatowej) policji.

Niezbędne do tego jest posiadanie dowodu osobistego.

[ramka][b]Ile punktów karnych za wykroczenia[/b]

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi – 10 (jest 9)

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu – 10 (jest 8)

- niezatrzymanie auta, kiedy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna – 10 (jest 8)

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania – 6 (jest 5)

- zakrywanie świateł lub tablic rejestracyjnych – 1 (jest 0)

- rozmowa przez telefon komórkowy – 2 (jest 0)

- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 5 (jest 0)

- przewóz dzieci bez fotelika – 6 (jest 3)

- niezachowanie odpowiedniego odstępu w tunelu – 1 (jest 0)

- przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) – 4 (jest 1). [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/mail][/i]

Po podwyższeniu mandatów (od 29 listopada 2008 r.) przyszedł czas na zaostrzenie karania kierowców poprzez punktowanie. „Rzeczpospolita” dotarła do najnowszej propozycji zmian w punktach karnych.

Będzie dużo bardziej surowo. W efekcie coraz więcej kierowców trafiać będzie na egzamin sprawdzający. Projekt zmian rozporządzenia o punktach karnych w styczniu przyszłego roku wyjdzie z Komendy Głównej Policji.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku