Obligatoryjne usunięcie samochodu z drogi nastąpi również w sytuacji, gdy kierujący nim nie okaże dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, a także w razie przekroczenia wymiarów dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku na oś określonych w przepisach ruchu drogowego.
[srodtytul]Policja, straż miejska i pożarna[/srodtytul]
Ustawa z 20 czerwca 1997 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D4074134E837E363474701A149E24CBE?id=178080]Prawo o ruchu drogowym[/link] przewiduje również sytuacje, w których pojazd może być z jezdni usunięty. Wymienia je art. 130a ust. 2 tej ustawy.
Zgodnie z jego treścią [b]pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie jak alkohol[/b].
Samochód może zostać odholowany również [b]w sytuacji, gdy prowadziła go osoba nieposiadająca dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu danego rodzaju[/b].