Do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu skierowano w ubiegły wtorek komisyjny projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks wykroczeń, który ma ukrócić przypadki posługiwania się sfałszowanymi kartami parkingowymi.
Według szacunków Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w Polsce wydano dotychczas około 650 tys. kart parkingowych. Umożliwiają one niestosowanie się do niektórych znaków drogowych oraz do parkowania pojazdów na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych (za zajęcie takiego miejsca przez pojazd nieuprawniony przewiduje się mandat w wysokości 500 zł).
W ostatnim czasie narasta jednak liczba sygnałów o nieprawidłowościach w korzystaniu z kart parkingowych. Na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych coraz częściej parkują osoby posługujące się fałszywkami, kartami wydanymi dla członków rodziny lub znajomych, którzy zmarli lub członków rodziny mieszkających w zupełnie innym rejonie kraju.
Po wejściu w życie proponowanych zmian, służby mają mieć lepsze możliwości sprawdzenia czy kierowca faktycznie przewozi osobę niepełnosprawną. „W efekcie projektowana ustawa powinna przyczynić się do zwiększenia ilości miejsc parkingowych rzeczywiście dostępnych dla pojazdów osób niepełnosprawnych" – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt zakłada, że karta parkingowa będzie wydawana na maksymalnie 5 lat, co ma wyeliminować istniejącą obecnie możliwość wieloletniego posługiwania się kartą wydaną na czas nieokreślony dla osoby, która zmarła.