Przepisy nie zabraniają korzystania z radia pozwalającego na rozmowy z innymi kierowcami.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Biuro Prawne KGP uważa, że przepis ten odnosi się wyłącznie do telefonów komórkowych i nie można go rozszerzać na inne urządzenia nadawczo-odbiorcze typu CB-radio.

Policja zwraca jednak uwagę na okoliczności posługiwania się radiem. O ile sama rozmowa przez CB-radio nie jest zabroniona, o tyle w niektórych okolicznościach może się przyczynić do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony, a następnie poddany ocenie biegłych.

Wybierając się w podróż, warto zatem zabrać ze sobą dokumentację sprzedaży programu wraz z certyfikatem. Dodajmy jednak, że polskie prawo nie nakłada na użytkownika CB obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie policjanta świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Jeżeli policjant nabierze uzasadnionych podejrzeń co do legalności umieszczonego w aucie urządzenia,  a na miejscu kontroli nie uda mu się  ustalić, czy   jest ono legalne, ma on prawo  zabezpieczyć  budzący wątpliwości sprzęt na potrzeby postępowania wyjaśniającego.