Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie uregulowanie budzi wątpliwości z punktu widzenia kontytucyjnej zasady równości i urzeczywistniania sprawiedliwości społecznej, ponieważ nosi znamiona nierównego traktowania i dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.
Tę kwestię regulują obecnie przepisy rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Nakładają one obowiązek zapewnienia na potrzeby przeprowadzenia egzaminu obecności tłumacza języka migowego, tłumacza systemu językowo-migowego lub środków wspierających komunikowanie, jeżeli zdającym jest osoba niepełnosprawna.
- Przyjęte uregulowanie powoduje przerzucenie na osoby niepełnosprawne ciężaru i kosztów zorganizowania w tym zakresie egzaminu będącego egzaminem państwowym – podnosi Stanisław Trociuk, zastępcza Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak dodaje, odmienny sposób traktowania osób niepełnosprawnych, w tym przypadku osób głuchoniemych i słabosłyszących jest faktem, dla którego brak jest wystarczających przesłanek i uzasadnienia, i wprowadza nieuzasadnioną barierę w dostępie do usługi realizowanej przez instytucję wykonującą zadania publiczne.
W związku z tym, w opinii Stanisława Trociuka, prawna możliwość zapewniania tłumacza języka migowego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego znajdowałaby uzasadnienie w ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
W tej sprawie Rzecznik zwrócił się do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.