Ogólnopolski monitoring ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Ogólnopolski monitoring: kierowców, pieszych i rowerzystów, ma poprawić bezpieczeństwo. A jest o co walczyć. W sierpniu padł kolejny mandatowy rekord.

Publikacja: 17.09.2014 10:21

Przyczyny wystawiania mandatów od lat są niemal takie same.

Przyczyny wystawiania mandatów od lat są niemal takie same.

Foto: www.sxc.hu

Komenda Główna Policji podsumowała drugi wakacyjny miesiąc na drogach. Było mniej wypadków, ale złapano znacznie więcej kierowców łamiących przepisy.

– Ze statystyk wynika, że w sierpniu 2013 r. wystawiono 238 tys. mandatów. W tym roku było ich ponad 284 tys. To o 50 tys. więcej – mówi „Rzeczpospolitej" Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Policji nie dziwi większa ilość ujawnionych wykroczeń i wystawionych mandatów.

Zwiększono liczbę patroli, przesunięto na drogi funkcjonariuszy, dzięki czemu jest też więcej kontroli. Policja stała się też bardziej bezwzględna dla drogowych piratów. W ciągu miesiąca odbiera tyle praw jazdy, ile kiedyś w ciągu całego roku. Problem w tym, że czasami robi to bezprawnie i zatrzymany na drodze dokument oddaje potem sąd. W taki sposób dokumenty wróciły do 40 proc. kierowców, którzy wcześniej stracili je na drodze.

Za co najczęściej karano kierowców? Za przekraczanie prędkości, niezapinanie pasów i przewóz dzieci bez fotelika, za nieprawidłowe wyprzedzanie i zmianę pasa ruchu oraz za wymuszanie pierwszeństwa.

Na podstawie monitoringu zachowań pieszych i kierowców powstanie raport

Polscy kierowcy jeżdżą brawurowo nie tylko po krajowych drogach, ale i za granicą. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy od miesięcy jest zasypywany wnioskami policji innych państw o ujawnienie danych kierowców złapanych przez fotoradar na popełnieniu wykroczenia. W ciągu trzech miesięcy funkcjonowania dostał ok. 30 tys. zapytań.

Przyczyny wystawiania mandatów od lat są niemal takie same. W całym minionym roku polska drogówka wystawiła aż 2,4 mln mandatów. W tym może ich być o wiele więcej.

Kolejne programy na rzecz poprawy bezpieczeństwa odnoszą niewielki skutek. Z tego się wziął pomysł na ogólnopolski monitoring zachowań uczestników ruchu drogowego. Na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego badania będzie prowadzić konsorcjum – Instytut Transportu Samochodowego wraz z firmą Heller Consult Sp. z o.o. Wczoraj ruszyły ogólnopolskie badania zachowań uczestników ruchu drogowego.

Monitoring obejmie: pomiary prędkości pojazdów, w tym udział i skalę przekroczeń prędkości w konkretnych sytuacjach, poziom stosowania pasów bezpieczeństwa, fotelików dziecięcych, kasków ochronnych oraz stopień korzystania z telefonów komórkowych w trakcie kierowania pojazdem. To ostatnie wykroczenie staje się powoli plagą na polskich drogach. Nie pomagają mandaty ani punkty karne. Pomiary będą prowadzone w trzech sesjach:

Badania obej mą wszystkie województwa –zarówno w terenie zabudowanym (w stolicach województw), jak i niezabudowanym. Punkty pomiarowe zostaną ulokowane na różnych kategoriach dróg – od autostrad po drogi powiatowe.

Celem pomiarów jest zdobycie wiedzy o podstawowych zachowaniach kierujących i pasażerów różnych typów pojazdów. Analiza wyników ma pozwolić określić stopień przestrzegania przepisów ruchu drogowego, w tym po raz pierwszy w Polsce skalę korzystania z telefonów komórkowych przez kierowców w trakcie jazdy.

Na podstawie badań możliwe ma się stać planowanie działań prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ocena ich skuteczności i efektywności (przy założeniu cyklicznego powtarzania badań w przyszłości).

– To dobrze, że zanim dojdzie do kompleksowych zmian w prawie o ruchu drogowym, sięga się po analizę rzeczywistego stanu rzeczy – ocenia Stanisław Woliński, ekspert z bezpieczeństwa ruchu drogowego. I dodaje, że do tej pory wprowadzono już wiele nieuzasadnionych i nikomu niepotrzebnych zmian.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku