Reklama
Rozwiń

Rząd przedstawił plan walki z piratami drogowymi, eksperci mają wiele uwag

Penalizacja nielegalnych wyścigów, wprowadzenie „zabójstwa drogowego”, zaostrzenie sankcji za łamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów i zmiany w instytucji przepadku pojazdów – tak rząd chce walczyć z piratami drogowymi. Niektóre propozycje budzą zastrzeżenia prawników.

Publikacja: 10.02.2025 04:34

Rząd przedstawił plan walki z piratami drogowymi, eksperci mają wiele uwag

Foto: Adobe Stock

Skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego nie odbiega od zapowiedzi autorów z listopada ub. roku. Powstały we współpracy ministerstw: Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Infrastruktury, ma na celu skuteczniejszą walkę z piratami drogowymi oraz eliminację z dróg recydywistów wielokrotnie łamiących zakaz prowadzenia pojazdów.

Wprowadza też coś na kształt „zabójstwa drogowego”, czyli kwalifikowaną nową postać wypadku ze skutkiem śmiertelnym (proj. art. 177 § 2a k.k.). Chodzi o takie przypadki, w których sprawca uczestniczył w nielegalnym wyścigu, rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość (o ponad połowę na autostradach i drogach ekspresowych oraz dwukrotnie na pozostałych) lub spowodował ten wypadek w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów. W takich sytuacjach, w odróżnieniu od „zwykłego”, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu (art. 177 § 2 k.k.), kara będzie wynosić zamiast od sześciu miesięcy do ośmiu lat – od roku do lat dziesięciu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono