Na drogach robi się bezpieczniej. Mniej wypadków i ofiar

Mniej wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych – wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa na drogach w 2022 r. Niestety, piratów nadal nie brakuje a nadmierna prędkość, to nadal poważny problem.

Publikacja: 16.06.2023 07:36

Na drogach robi się bezpieczniej. Mniej wypadków i ofiar

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Sejmowa Komisja Infrastruktury zajmowała się w czwartek raportem o bezpieczeństwie ruchu drogowego w 2022 r. Dane w nim przedstawione mogą napawać optymizmem. Coś się zmienia na polskich drogach na lepsze.

Od 2015 r. Polska bowiem inwestuje, by jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń.

To także dlatego w kodeksie ruchu drogowego pojawiły się nowe przepisy. Chodzi o większą ochronę pieszych na przejściach, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym czy utrzymywanie bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Mamy dzięki temu ponad 15 tys. mniej rannych w wypadkach rocznie. W 2015 r. było to aż 40 tys., a w 2022 r. blisko 25 tys. Obniżyła się liczba śmiertelnych wypadków na drogach – w zeszłym roku do 1896, a więc o ponad 1/3.

Sama liczba wypadków zmalała z 32 967 w 2015 r. do 21 322 w 2022 r. Liczba rannych pieszych osiem lat temu wynosiła ponad 8 tys., a w zeszłym roku 4367.

Odnotowano spory spadek śmiertelnych wypadków na przejściach dla pieszych: do 460 osób w ubiegłym roku w porównaniu z 915 osobami w 2015 r.

Czytaj więcej

Jest raport o śmiertelnych wypadkach na drogach UE. Duży sukces Polski
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie