Odpowiada Małgorzata Bojarska
Przed rejestracją pojazdu nabytego w Niemczech należy dopełnić wielu formalności. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 186, poz. 1322) w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z Niemiec jego właściciel powinien dołączyć do wniosku o rejestrację dowód własności pojazdu (np. umowę: sprzedaży, darowizny, zamiany, dożywocia, fakturę VAT, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności) oraz dowód rejestracyjny, jeśli auto było już zarejestrowane.
Przepisy dopuszczają jednak przedstawienie innego dokumentu wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą.
Rejestrujący samochód musi też dołączyć dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (taki dokument jest wydawany przez urząd celny po zapłaceniu akcyzy), a także zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku. Ten ostatni dokument wydaje z kolei urząd skarbowy.
Należy pamiętać, iż dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się wraz z ich tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego.