Przedstawiciele doktryny prawniczej są zgodni: wznowienie postępowania mandatowego nie jest dopuszczalne. Większość z nich wprost powołuje się w tej sprawie na [b]uchwałę SN z 30 września 2003 r. (sygn. I KZP 25/03)[/b]. Wtedy sędziowie stwierdzili, że nie jest dopuszczalne wznowienie postępowania mandatowego. Sędziowie powołali się wtedy na art. 113 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6F890278C0FB9E7B000A7300BF6D7D6C?id=277747]kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia[/link] oraz art. 540 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6D616377653A82BBD6EBD619AA0F93D5?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link]. Stwierdzili, że wznowienie dotyczy tylko postępowania sadowego. Inny argument był taki, że przepisy k.p.k., do których odsyła art. 113, nie przystają do postępowania mandatowego.
– Przepisy art. 113 normują też inaczej niż w kodeksie postępowania karnego niektóre kwestie wznowienia postępowania, jednak żadna nie dotyczy postępowania mandatowego – to kolejny argument podawany w pisemnym uzasadnieniu przez sędziego sprawozdawcę Józefa Skwierawskiego.
Ze stanowiskiem SN w pełni się zgadzają w publikowanych w ostatnich latach komentarzach do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia: prof. Tomasz Grzegorczyk z Uniwersytetu Łódzkiego (a jednocześnie sędzia SN), Dariusz Świecki (też sędzia SN), Janusz Lewiński (znany prawnik specjalizujący się w prawie wykroczeń), prokurator Wojciech Kotowski, a także pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Joanna Paśkiewicz. Z powodu fotoradarów nie da się też prawomocnego już mandatu uchylić (patrz ramka).
[srodtytul]Trybunał dla desperatów[/srodtytul]
Kierowcom, którzy nie chcą odpuścić strażnikom miejskim wystawionych im mandatów z lat 2004 – 2007, nie pozostaje wiele nadziei. Najbardziej zdesperowani mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowania, a gdy sądy im tego odmówią, skierować indywidualną skargę do TK, bo postępowanie mandatowe jest jedynym, którego nie można wznowić. [b]Warto uprzedzić też o kosztach takich spraw. Wniosków o wznowienie postępowania nie możemy bowiem sporządzić sami, muszą to zrobić profesjonaliści – adwokaci lub radcy prawni. Podobnie jest ze skargą konstytucyjną.[/b] Być może też któryś z sądów rejonowych zajmujących się sprawą o wznowienie zdecyduje się skierować pytanie prawne do TK w tej sprawie. Innej drogi nie ma.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=m.kosiarski@rp.pl]m.kosiarski@rp.pl[/mail][/i]