Reklama
Rozwiń

Na polskich drogach będzie mogło być tylko 100 fotoradarów?

Ograniczenie liczby urządzeń rejestrujących prędkość, branie pod uwagę możliwości błędu kierowcy do 10 km/h oraz przekazywanie środków uzyskanych z mandatów karnych na celowy Fundusz Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych przewiduje najnowszy projekt ustawy przygotowany przez posłów Solidarnej Polski.

Aktualizacja: 23.01.2013 13:27 Publikacja: 23.01.2013 11:28

Przewiduje się, iż w 2013 roku ma być 380 fotoradarów.

Przewiduje się, iż w 2013 roku ma być 380 fotoradarów.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zdaniem autorów nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, w obecnej sytuacji fotoradary służą przede wszystkim zwiększania przychodów budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem zapomina się o podstawowej funkcji tych urządzeń, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Posłowie dodają, iż obecnie fotoradary niejednokrotnie ustawiane są w miejscach, które z punktu widzenia użytkownika drogi oraz pieszych są miejscami bezpiecznymi. Coraz częściej spotyka się urządzenia rejestrujące na prostym, bezpiecznym odcinku drogi lub na drogach wylotowych z miast, gdzie zarówno drogi, jak i ich otoczenie pozwalają na bezpieczne korzystanie z pasa ruchu ze zwiększoną prędkością bez ryzyka dla innych użytkowników drogi.

W związku z tą sytuacją parlamentarzyści SP proponują ustawowe uregulowanie ilości stacjonarnych fotoradarów, a dokładniej zmniejszenie ich liczby do 100 w skali kraju. Przewiduje się, iż w 2013 roku ma być 380 takich urządzeń.

Autorzy projektu chcą też wprowadzić przepis, w myśl którego sposób dokonywania pomiarów przez urządzenia, z uwzględnieniem progów prędkości dostosowanych do obowiązującego na drodze ograniczenia prędkości oraz przetwarzania przez te urządzenia zarejestrowanych danych, a także biorąc pod uwagę możliwość błędu kierowcy do 10 km/h włącznie w utrzymywaniu dopuszczalnej prędkości ujednoliconą dla wszystkich urządzeń.

Ponadto środki uzyskane z działania fotoradarów miałyby trafiać wyłącznie do państwowego, celowego Funduszu Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych. Jego dysponentem byłby Minister Transportu.

Solidarna Polska: Nasz projekt obniża liczbę fotoradarów o 80 procent

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa