Dziś wchodzi w życie nowela kodeksu wykroczeń, która wprowadza grzywny za nieuprawnione korzystanie z uprzywilejowanych miejsc parkingowych. Takie wykroczenie kosztować ma nawet 2 tys. zł. O tysiąc droższe (do 3 tys. grzywny lub nagana) będzie wykroczenie przeciwko innym przepisom kodeksu drogowego i przepisom wydanym na jego podstawie. To ostatnie dotyczy zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców znajdujących się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu.
Do tej pory w całym kraju wydano 650 tys. kart uprawniających do korzystania z miejsc dla niepełnosprawnych. Od lipca 2014 r. trzeba je będzie wymienić, bo wchodzi nowy wzór. Koszt wyniesie 25 zł (pieniądze zasilą budżet państwa).
Z informacji policji wynika, że na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych coraz częściej parkują kierowcy z podrobionymi kartami i korzystający z kart osób, które zmarły lub żyją, ale w innym regionie kraju. W dodatku w obiegu funkcjonuje kilkadziesiąt wzorów kart uprawniających do uprzywilejowanego parkowania.
Nowe karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych będą specjalnie zabezpieczone i wydawane na najwyżej pięć lat.
Powstanie również Centralna Ewidencja Kart Parkingowych (poprowadzi ją minister spraw wewnętrznych), dzięki której potwierdzenie autentyczności i ważności dokumentu ma się odbywać znacznie szybciej. W CEKP, która ma być podpięta pod Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, ma się znaleźć informacja o numerze PESEL posiadacza karty. Wprawdzie nie będzie ona umieszczana na karcie, ale pozwoli na identyfikację kierowców korzystających z kart. Gdy karta utraci ważność, zostanie zwrócona staroście, a jeżeli jej posiadacz umrze, będzie usunięta z ewidencji.