Za miesiąc kierowców czeka rewolucja na drogach. Wejdą w życie surowe przepisy dla pijanych kierowców oraz piratów drogowych. Ci ostatni kiedy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h będą tracić prawo jazdy od ręki na trzy miesiące. Dokument na miejscu zabierze policja i nie będzie potrzebowała do tego decyzji sądu. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło poznać opinie Polaków na temat bezpieczeństwa na drogach. Co z nich wynika?

Badania opinii publicznej wyraźnie pokazują brak przyzwolenia społecznego na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz silny związek między przestrzeganiem ograniczeń prędkości a poczuciem bezpieczeństwa. W sondażu respondenci ocenili liczbę przeprowadzanych przez Policję kontroli trzeźwości. Od 2014 roku znacząco została zwiększona ich liczba. W 2014 roku policjanci przeprowadzili 15,4 mln kontroli - prawie 2 razy więcej niż w 2013 roku. Mimo tak dużej różnicy w ocenie prawie połowy respondentów (46 proc.) kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane za rzadko. Tylko 7 proc. pytanych miało odwrotną opinię, deklarując, że odbywają się one za często.

Polacy mają też bardzo zdecydowane zdanie na temat karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu. Zdania respondentów były natomiast podzielone w sprawie propozycji MSW dotyczącej obierania prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób. W tym przypadku zaostrzenie przepisów miało prawie tyle samo zwolenników (49 proc.), co przeciwników (47 proc.).

Polacy zapytani o opinie w sprawie obierania kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów nieco częściej opowiadali się za (53 proc.), niż przeciw (44 proc.) takiej sankcji. Sondaż zrealizowany był w dniach od 10 do 13 grudnia 2014 roku.