Apteczka na wakacje - co się powinno w niej znaleźć

Biegunka, przeziębienie czy ból gardła potrafią skutecznie popsuć urlop, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma przychodni czy apteki. Podpowiadamy, jak skompletować wakacyjną apteczkę, by kłopoty ze zdrowiem nie zamieniły wakacji w koszmar.

Aktualizacja: 12.07.2018 11:12 Publikacja: 12.07.2018 10:03

Apteczka na wakacje - co się powinno w niej znaleźć

Foto: Adobe Stock

Coś na zatrucie

Urlopowicze są zgodni – kłopoty żołądkowo-jelitowe to koszmar numer jeden, zarówno jeśli chodzi o wypoczynek w kraju, jak i za granicą (słynna egipska „klątwa faraona" spowodowana różnicą flory bakteryjnej, błędnie „leczona" napojami wyskokowymi").

- W apteczce podróżnej na pewno powinien znaleźć się carbo medicinalis, czyli węgiel aktywowany, który absorbuje substancje trujące i toksyczne, które wraz z nim wydalane są z organizmu – mówi mgr farm. Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Lekarskiej z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Węgiel aktywowany pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji. Jest wskazany w leczeniu biegunki, wzdęć, a w szpitalach – w przypadku zatruć niektórymi substancjami chemicznymi. Poza węglem do apteczki mgr. Politowicz włożyłby także loperamidum, stosowane w leczeniu ostrej biegunki. Lek działa na receptory opioidowe w ścianie jelita, zmniejszając biegunkę i zwiększając wchłanianie wody oraz elektrolitów.

Zabezpieczając się przed biegunką, warto zaopatrzyć się także w łatwo przyswajalne elektrolity, które można kupić w każdej aptece, oraz probiotyk, który pomoże przywrócić właściwą florę jelitową. Trzeba pamiętać, że elektrolity pijemy małymi łyczkami w dłuższych odstępach czasu tak, by w wypadku wymiotów nie dopuścić do ich natychmiastowego wypłukania. Wszystkie zaś leki należy stosować zgodnie z opisem w ulotce.

Przeciwbólowe i przeciwzapalne

Pozycja obowiązkowa numer dwa w wakacyjnej apteczce to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające paracetamol lub ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Obie substancje dostępne są na rynku pod wieloma nazwami i często można je kupić także w supermarketach czy na stacjach benzynowych. W przypadku paracetamolu warto pamiętać o środkach ostrożności. Wbrew obiegowej opinii nie jest on dobrym środkiem na kaca, bo w połączeniu z alkoholem może silnie uszkadzać wątrobę. W obecności alkoholu paracetamol przekształca się w groźny metabolit, który powoduje uszkodzenie, a w następstwie śmierć komórek wątrobowych.

To samo tyczy się popularnych środków na przeziębienie, które zazwyczaj zawierają paracetamol w połączeniu z pseudoefedryną, którą stosuje się w zapaleniu zatok, katarze czy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Warto też pamiętać, że leki te należy dawkować zgodnie ze wskazaniami na ulotce – w nadmiarze mogą bowiem powodować groźne przyspieszenie akcji serca czy nadciśnienie tętnicze.

Coś na kaca

Miłośnicy napojów wyskokowych powinni pamiętać, że za granicą może być trudno ze znalezieniem popularnego w Polsce remedium na dolegliwości „dnia po", zawierającego kwas acetylosalicylowy. Albo może być on dużo droższy niż w Polsce i trudno dostępny. Warto więc zaopatrzyć się weń przed wyjazdem. Farmaceuci i lekarze przypominają, że wbrew obiegowej opinii czy sugestiom sklepikarzy, którzy opakowania z paracetamolem umieszczają przy półkach z napojami wyskokowymi, nie wolno go łączyć z alkoholem. Takie leczenie może bowiem w skrajnych przypadkach znaleźć finał na oddziale intensywnej terapii. Na kaca polecają przede wszystkim nawadnianie i elektrolity, a także dużo odpoczynku.

Oparzenia i ukąszenia

Bąble po ukąszeniach komarów i dokuczliwe swędzenie potrafią zepsuć nawet najbardziej udany wypoczynek, nie wspominając o wątpliwym wyglądzie. Dlatego warto się zaopatrzyć w żele zawierające żel antyhistaminowy. Przezorni zaopatrzą się też w środki odstraszające komary i witaminę B complex, która ma powodować wydzielanie przez organizm zapachu odstraszającego owady. W przypadku uczulenia na jad owadów, warto mieć przy sobie Calcium, które zażyjemy zaraz po ukąszeniu. Gdy zaś uczulenie jest silne i może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w pen z adrenaliną, przepisywany przez lekarza.

Skaleczenia i stłuczenia

- W każdej apteczce powinny znaleźć się także plastry z opatrunkiem, kompresy sterylne, bandaże oraz środki do dezynfekcji ran i skaleczeń – radzi mgr Mariusz Politowicz. Do tego warto się zaopatrzyć w małe nożyczki, a także plastry na odciski, których łatwo dorobić się podczas długiej wędrówki. Mgr Politowicz przypomina, że w przypadku podróży samolotem apteczkę warto przechowywać w bagażu rejestrowanym, bo niektórych butelek, zwłaszcza o objętości powyżej 50 ml, nie można wnieść na pokład samolotu.

Czytaj także:

Jakie leki można zabrać za granicę

Jak się leczyć podczas urlopu za granicą

Karta EKUZ – dlaczego warto ją mieć?

Coś na zatrucie

Urlopowicze są zgodni – kłopoty żołądkowo-jelitowe to koszmar numer jeden, zarówno jeśli chodzi o wypoczynek w kraju, jak i za granicą (słynna egipska „klątwa faraona" spowodowana różnicą flory bakteryjnej, błędnie „leczona" napojami wyskokowymi").

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego