Europejskie Centrum Zdrowia Otwock rozpoczyna współpracę z firmą MedApp. Tym samym otwiera nowy rozdział w diagnostyce medycznej – rozszerza możliwości analizowania danych o przestrzeń wirtualną. Bazując na produkcie firmy MedApp – goglach Microsoft HoloLens, firmy wspólnie opracują nowe standardy zastosowania rozszerzonej rzeczywistości (AR – augmented reality) w praktyce klinicznej.

– Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość – mówi Mateusz Kierepka, prezes MedApp. – Obecnie wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie już dzisiaj ułatwiające lekarzom pracę. Nasza aplikacja CarnaLife® uwydatnia pozyskane podczas badań strategiczne dane, które łatwo przeoczyć komuś, kto nie jest specjalistą. Specjalista za to uzyska dane znacznie szybciej, a więc efektywniej. Dlatego też nasz system stał się również nieocenioną pomocą naukową. Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja w praktyczny sposób pomaga np. w przygotowaniu do zabiegu, będąc dla operatora partnerem i suflerem, nie konkurentem.

Zespoły chcą pracować nad wykorzystaniem gogli Microsoft HoloLens w dwóch głównych specjalizacjach ECZ Otwock: kardiologii i onkologii. To urządzenie zbierające dane medyczne z badań pacjenta, takich jak tomografia komputerowa, echokardiografia, rezonans magnetyczny czy angiografia, by stworzyć czterowymiarową hologramową wizualizację struktury danego organu. Dzięki temu lekarz zamiast płaskiego obrazu może obejrzeć działanie narzędzi medycznych w perfekcyjnie odtworzonym modelu przestrzennym, zmieniającym się w czasie rzeczywistym. Oprócz precyzji przeprowadzanego zabiegu, jedną z najważniejszych korzyści jest zmniejszenie dawki podawanego pacjentowi środka kontrastowego, obciążającego jego organizm.

– Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze – tłumaczy dr Łukasz Kownacki, radiolog w ECZ Otwock.

Firmy mają już historię sukcesów we wzajemnej współpracy. W 2017 r. po raz pierwszy w ECZ Otwock wykorzystano HoloLens przy zabiegu balonowej angioplastyki płucnej (BPA) u pacjenta z zatorowością płucną. Później jeszcze kilka razy zastosowano gogle z dużym powodzeniem. Teraz partnerzy zakładają rozszerzenie wykorzystania HoloLens na inne wysokospecjalistyczne zabiegi oraz partnerstwo merytoryczne w opracowywaniu nowych dróg wdrożenia.

– W 2013 roku jako pierwszy ośrodek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów balonowej angioplastyki płucnej (BPA) – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Kurzyna, kardiolog interwencyjny i zastępca kierownika Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CKMP. – W kolejnym roku nasz zespół otrzymał nagrodę Złotego Skalpela za wybitną innowację w medycynie. Po pięciu latach, mając doświadczenie z ponad 300 wykonanych zabiegów, nadal jesteśmy liderami tego sposobu leczenia, a przede wszystkim cieszymy się z rosnącej grupy wyleczonych pacjentów. Wiemy też, jak ważna w wykonywaniu zabiegów BPA jest dokładna diagnostyka obrazowa. Stąd nasze zainteresowanie rzeczywistością rozszerzoną.

Dyrektor ds. operacyjnych ECZ Otwock, dr Aldona Roguska twierdzi, że ECZ Otwock to nowoczesny ośrodek poszukujący innowacji w medycynie i otwarty na nie.

– Od zawsze stawialiśmy na najlepszych specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt i technologie, co dzięki współpracy z MedApp będzie można rozwijać i zastosować dla dobra naszych pacjentów, a także wnieść nasz wkład do rozwoju medycyny przyszłości.

Szczególny nacisk ECZ Otwock kładzie na diagnostykę obrazową – już dziś używa się tam supernowoczesnego rezonansu magnetycznego oraz tomografu komputerowego z opcją interwencyjną, cyfrową mammografią 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej. Teraz pojawi się tam również obrazowanie przestrzenne danych medycznych za pośrednictwem HoloLens.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

wsp. Ewelina Myłek