Koronawirus: co zawiera rządowa ustawa

Ponad 20 procedur zapobiegania zakażeniu wirusem Covid-19 przedstawił rząd do pilnego uchwalenia. Wkraczają ?w obecne zasady działalności gospodarczej.

Publikacja: 02.03.2020 10:54

Koronawirus: co zawiera rządowa ustawa

Foto: Adobe Stock

Ustawa „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" na wejść w życie w lwiej części z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia- musi oczywiście wcześniej przejść całą procedurę parlamentarną.

Praca, żłobek lotnisko

Po pierwsze, ustawa dopuszcza pracę zdalną w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Po drugie, ustawa przewiduje zasiłki za czas zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni. Po trzecie, wprowadza zwolnienie z kontroli na lotniskach dla służb medycznych. Po czwarte, wprowadza możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19.

Nowe uprawnienia władzy

Premier uzyska możliwość nałożenia na wniosek Ministra Zdrowia obowiązków na spółki lecznicze i samorządy, oraz wydawania poleceń innym podmiotom w tym przedsiębiorcom. Wojewoda z kolei zyska uprawnienie wydawania poleceń organom administracji, także samorządowej. Generalny Inspektor Sanitarny uzyska prawo wydawania decyzji, zaleceń i czynności zapobiegawczych lub kontrolnych różnym osobom prawnym. Polecenia podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia i nie będą wymagać uzasadnienia.

Co się tyczy przedsiębiorców, to zlecenia następować ma najpierw na podstawie umowy, ale w przypadku odmowy zawarcia umowy zastąpi je decyzja administracyjna. Polecenia te nie mogą jednak dotyczyć rozstrzygnięć co do istoty sprawy załatwianej w drodze decyzji administracyjnej, a także czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz czynności z zakresu ścigania wykroczeń.

Finansowanie

Świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywane w związku z COVID-19, udzielone przez placówki leczniczą finansowane będą przez NFZ z budżetu państwa. W przypadku poniesienia przez nie szkody, minister zdrowia jest obowiązany do jej naprawienia, a zadania te realizowane przez samorząd traktowane będą jako zlecone z zakresu administracji rządowej.

Co do zasady Skarb Państwa, organy samorządu oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19. Tak samo nie ponosi takiej odpowiedzialności zarządzający lotniskiem, dworcem kolejowym, przewoźnik lotniczy, kolejowy lub drogowy, w szczególności za brak możliwości przewozu.

W rezerwie wojsko i przemysł

Jeżeli użycie cywilnych sił i środków okazałoby się niewystarczające, Minister Obrony Narodowej może przekazać do dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego lub wojewody wydzielone pododdziały Sił Zbrojnych RP.

Rozszerzono też w rygory ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności przez przedsiębiorców, na zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego. Z kolei kategorię przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla obronności  rozszerzono na wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, środków ochronnych i wyrobów medycznych oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Ustawa „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" na wejść w życie w lwiej części z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia- musi oczywiście wcześniej przejść całą procedurę parlamentarną.

Praca, żłobek lotnisko

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie