Odpowiedź zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.2316 ze zm.).
Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia, do 31 stycznia 2021 r., co do zasady osoba przekraczająca granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE, jest obowiązana: przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej stosowne informacje ( m.in. o adresie miejsca, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numerze telefonu), odbyć kwarantannę, trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Czytaj także: Nowelizacja ustawy o wjeździe do Polski - co się zmieni
Przepisy § 3 rozporządzenia zawierają również szereg wyjątków od obowiązku odbycia kwarantanny. Zgodnie z przepisami, obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy RP w ramach wykonywania czynności zawodowych m.in.: w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy, przez studentów, uczestników studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktorantów kształcących się w Rzeczypospolitej Polskiej, przez osobę wykonującą zawód medyczny, która uzyskała kwalifikacje do wykonywania danego zawodu poza terytorium RP i przekracza tę granicę w celu udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce, przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19.
Dodatkowo, warto zaznaczyć, że od dnia 23 stycznia 2021 r. z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są także osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu (§ 3 ust. 2 pkt 19 rozp.RM). W takiej sytuacji, przekraczając granicę Rzeczypospolitej Polskiej osoby te powinny przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim lub w języku angielskim.