Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi w środę podczas konferencji prasowej ministerstwa zdrowia najbliższe zmiany wejdą w życie od soboty 27 lutego. Czego będą dotyczyć?

Obostrzenia do 14 marca

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa rząd zadecydował o przedłużeniu istniejących obostrzeń do 14 marca 2021 r. Oznacza to, że hotele pozostaną otwarte, ale obłożenie pokoi nie będzie mogło przekroczyć połowy dostępnych dla gości pomieszczeń. Restauracje hotelowe nadal będą zamknięte ale będą mogły wydawać posiłki do pokoi. Podobnie sytuacja ma się do innych restauracji, które w dalszym ciągu mogą wydawać posiłki jedynie w dostawie i z odbiorem własnym.

Kina, teatry, opery i filharmonie będą otwarte. Jednak zajętych może być jedynie połowa miejsc siedzących. Zgodnie z treścią rozporządzenia kluby  nocne i dyskoteki nadal będą nieczynne.

Bezwzględnie utrzymany zostaje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tu jednak wchodzą nowe zakazy ws. używania zamienników maseczek i rekomendacje ze strony Rady Medycznej, o których przeczytasz poniżej. 

Baseny będą otwarte nie tylko dla sportowców ale i amatorów. Aquaparki pozostaną nieczynne. Sport nadal można uprawiać na stokach narciarskich. Otwarte będą też boiska zewnętrzne, korty tenisowe itp. Siłownie jednak dalej będą zamknięte.

Inaczej sytuacja wyglądać ma w woj. warmińsko-mazurskim. Tam z uwagi na najtrudniejszą sytuację obowiązywać będą dodatkowe zakazy.

Czytaj także: Czym można zasłaniać twarz od soboty 27 lutego

Powrót obostrzeń

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem w woj. warmińsko-mazurskim powtórnie zamknięte będą musiały być hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Powrócą ograniczenia w funkcjonowaniu galeriach handlowych. Tylko niektóre sklepy i punkty usługowe będą otwarte. Chodzi m.in. o apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe.

Rząd zadecydował także, że z uwagi na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkól w woj. warmińsko-mazurskim dzieci z klas I-III powrócą do nauczania zdalnego.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Zakrywanie nosa i ust

W rozporządzeniu znalazł się także zapis o konieczności zakrywania nosa i ust maseczką. Oznacza to, że  noszenie przyłbic, chust i bandam nie jest już dozwolone. To wynik zaleceń Rady Medycznej, które uznała, że zamienniki maseczek nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią przed zakażeniem. Przepisy piątkowego rozporządzenia jednak nie precyzują o jakie maseczki chodzi. 

Podczas wtorkowej konferencji prof. Paradowska-Stankiewicz wyjaśniła, że rekomendowane maseczki to te chirurgiczne i wyższej klasy. - Obecnie dostępne maseczki jednorazowe też mogą być stosowane - powiedziała przedstawicielka Rady Medycznej. Chodzi m.in. o maski typu FP2 i FP3, które choć są jednorazowe, to mają funkcje filtrujące.

- Pamiętajmy, że kluczowe jest to, by mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz. Nos, usta - to jest gwarancją tego, że maseczka działa w sposób prawidłowy. Nie wdychamy ponad 90 proc. patogenów z otoczenia - wyjaśniła profesor.

Izolacja po powrocie z Czech lub Słowacji

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek odbycia kwarantanny dla osób powracających z terenu Czech lub Słowacji bez względu na sposób podróżowania. Dotyczy to także pieszych. 

Od 27 lutego takiej izolacji wyjątkowo nie przewiduje się dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i osób z negatywnym wynikiem testu. Co ważne szczepienie musi być kompletne, czyli wykonane dwoma dawkami szczepionki. Natomiast test poświadczający brak zakażenia koronawirusem musi być wykonany przed przekroczeniem granicy, a jego ważność to 48 godzin od momentu otrzymania wyniku.

Obowiązkowa kwarantanna trwa 10 dni, a czas jej trwania jest liczony od dnia następującego po przekroczeniu granicy. 

Uporządkowanie nowelizacji

O zapowiedzi publikacji informował już w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że stosowne przepisy znajdą się w Dzienniku Ustaw wieczorem 25 lutego albo z samego rana w dnia następnego. Opóźnienie w publikacji prawdopodobnie wynikają z głosowania obiegowego nad nowymi przepisami.