Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Osoby dojeżdżające do pracy w trakcie kontroli nie muszą posiadać zaświadczenia od pracodawcy. Nie muszą mieć przy sobie żadnych umów poświadczających pracę – ani tych na etat, ani cywilnoprawnych. Przy ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży: jadę (wracam) do pracy, a także o konkretnym miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.
A w pracy...
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia głównego inspektora sanitarnego dotyczące zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji.
Oprócz wprowadzanych zmian w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także jest obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy.
Marta Lech adwokat
„Niezbędne potrzeby", o których wspomina w rozporządzeniu minister, to podstawa naszego codziennego funkcjonowania. Zaliczamy do nich m.in.: wyjście do apteki po leki, sklepu – celem zapewnienia jedzenia czy chemii gospodarczej, opieki nad bliskimi – mamą, babcią, sąsiadką. W mojej ocenie, co pośrednio wynika z komunikatów rządu, realizacją tych potrzeb są także wyjście w celach sportowych lub rekreacyjnych na spacer, do lasu z zastrzeżeniem obowiązku przestrzegania zasad unikania jakiegokolwiek kontaktu z innymi osobami. Niezbędna potrzeba to również przemieszczanie się do i z pracy. W końcu są miejsca, w których pracować zdalnie się nie da. Do niezbędnych potrzeb zaliczymy także wyprowadzenie psa na spacer, i to kilka razy dziennie.