Pełnomocnik wdowy po pacjencie zwrócił się do szpitala w Radomiu o wydanie kopii dokumentacji medycznej. Szpital udostępnił do wglądu dokumenty, ale na podstawie art. 26 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=02F9585EF32D4B01606925C099FE9250?id=306116]ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta[/link] odmówił wydania ich kserokopii.
Pełnomocnik kobiety ponowił żądanie, wskazując, że odmowa szpitala jest właśnie naruszeniem art. 26 ust. 2. Z przepisu tego wynika, że prawo wglądu w dokumentację choroby ma osoba upoważniona przez zmarłego za życia. Przez wgląd należy rozumieć też sporządzenie wyciągów i kopii dokumentacji medycznej.
Szpital nadal odmawiał wydania dokumentacji. Stał na stanowisku, że skoro zmarły w oświadczeniu upoważnił do wglądu żonę, to szpital nie może wydawać odpisów innym osobom. Kobieta przekroczyła uprawnienia, bo nie mogła ustanowić dalszych pełnomocników.
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (sygn. II SAB/Rz 29/10)[/b], rozpatrując skargę na bezczynność dyrektora szpitala, przyznał rację kobiecie. Uzasadnił, że udostępnienie dokumentacji osobie upoważnionej przez zmarłego obejmuje wszystkie formy określone w art. 27 ustawy o prawach pacjenta.
Zdaniem sądu terminu użytego w art. 26 ust. 2: „prawo wglądu w dokumentację medyczną”, nie można interpretować zawężająco. Takie ograniczenie nie wynika z żadnych innych przepisów, zwłaszcza rozporządzenia z 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w ZOZ oraz sposobu jej przetwarzania, w którym stwierdza się, że w razie śmierci pacjenta dokumentacja jest „udostępniana” osobie przez niego upoważnionej.