Takie stanowisko przedstawił resort w odpowiedzi na interpelację posła prof. Mariana Filara.
Parlamentarzysta zwrócił w niej uwagę, że rozporządzenie o standardach opieki okołoporodowej, które weszło w życie w kwietniu 2011 r., zobowiązuje wszystkie szpitale i ich personel medyczny do stosowania określonych procedur medycznych wobec ciężarnych i noworodków.
Spod działania tego rozporządzenia wyłączona jest grupa kobiet z ciążami podwyższonego ryzyka. Ich porody są przedwczesne, odbywają się często przez cesarskie cięcie, są związane z zagrożeniem życia i zdrowia dziecka lub matki.
Prof. Filar jako przykład wskazujący potrzebę objęcia standardami bezpieczeństwa wszystkich matek podał przypadek Anny Spyry. Zdecydowała się ona zaskarżyć państwo polskie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za fatalną jakość standardów okołoporodowych w szpitalu, która przyczyniła się do kalectwa jej syna. Dziecko było wcześniakiem.
Ministerstwo Zdrowia wskazało natomiast, że standaryzowanie może objąć tylko porody, których tok da się przewidzieć. Narodzin przebiegających nieprawidłowo nie da się włączyć do standardów opieki okołoporodowej ani ustalić dla nich jednolitych procedur postępowania. Za prowadzenie porodu patologicznego odpowiada ginekolog i to on zgodnie z wiedzą medyczną powinien stosować w wypadku każdych powikłanych narodzin procedury niezbędne do ich pomyślnego ukończenia.