Wchodzi ono w życie w niedzielę, zastępując rozporządzenie z 25 października 2007 r. W pewnym zakresie dokumenty te się pokrywają. Nie brakuje jednak nowości.
Jedną z nich jest doprecyzowanie przepisów określających zakres danych umożliwiających identyfikację pacjenta. Wprowadza się wymóg wpisywania imienia i nazwiska na każdej stronie drukowanej dokumentacji medycznej. Zmianą w zakresie dokumentacji zbiorczej wewnętrznej prowadzonej w szpitalu jest też wyodrębnienie księgi bloku porodowego lub sali porodowej.
Dodano nowy dokument – kartę obserwacji porodu. Ma to pomóc w dokumentowaniu przebiegu porodu, który nie odbywa się metodą operacyjną. Novum jest też księga noworodków, która pozwoli na rejestrowane danych o wszystkich dzieciach urodzonych w szpitalach.
Zgodnie z rozporządzeniem nie tylko szpitale, ale i podmioty zewnętrzne mogą teraz archiwizować dokumentację medyczną. Z kolei miejsce przechowywania bieżącej dokumentacji wewnętrznej w zakładzie (karty gorączki czy obserwacyjne) określają kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych w porozumieniu z kierownikiem zakładu.