Od 1 września 2011 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU nr 171, poz. 1016). Zniosła ona obowiązek posługiwania się NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że od osób, które nie mają firm lub nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, nie można żądać NIP.
Tymczasem o zmianie przepisów nie wiedzą niektórzy lekarze i przychodnie.
– Zachorowałem na grypę i poszedłem niedawno do przychodni Lux-Med. Lekarz wypisywał mi zwolnienie i poprosił o podanie NIP. Mówiłem, że już jest niepotrzebny, ale lekarz się uparł, więc podałem – mówi czytelnik.
Tomasz Niedźwiecki z grupy medycznej Lux-Med tłumaczy, że w pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że lekarz będzie wymagał NIP od pacjenta. ZUS nie rozesłał bowiem bezpośrednio informacji, jak powinni wypełniać druki zwolnień lekarskich z rubryką przeznaczoną na NIP.
O zmianach w przepisach informowała na początku września centrala ZUS. Urząd instruował na stronie internetowej placówki lekarzy i pracodawców, że we wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi trzeba podawać tylko numer PESEL ubezpieczonego. W razie gdyby ubezpieczony nie miał nadanego takiego numeru, wystarczy seria i numer dowodu osobistego lub paszportu. Lekarz może się wobec tego domagać od pacjenta tylko NIP jego pracodawcy.