Taką opinie wyraziła rzecznik generalna Eleonor Sharpston.
Do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym wystąpiły dwa niemieckie sądy, rozstrzygające sprawy studentów, którym odmówiono stypendiów z uwagi na niespełnienie warunku trzech lat zamieszkiwania w Niemczech.
Istotny jest cel
W Niemczech studenci będący obywatelami Unii mogą ubiegać się o stypendia w innym państwie członkowskim. Aby je uzyskać na pełny czas trwania swoich studiów za granicą, muszą oni wykazać trzy lata nieprzerwanego zamieszkania w Niemczech w czasie bezpośrednio poprzedzającym rozpoczęcie studiów za granicą. W przeciwnym wypadku mogą otrzymać stypendium na pierwszy rok takich studiów lub na pełny czas trwania studiów w Niemczech.
Reguła trzech lat została wprowadzona ze względu na cel ekonomiczny oraz społeczny, który miał zapewnić integrację studentów ze społeczeństwem niemieckim oraz to, że po studiach wrócą do Niemiec i wniosą wkład do tamtejszego społeczeństwa.
W związku z powyższym niemieckie sądy zapytały, czy prawo Unii, a w szczególności zasady dotyczące obywatelstwa i swobody przemieszczania się obywateli, wykluczają uzależnianie przez państwo członkowskie udzielania stypendiów na studia za granicą od warunku zamieszkiwania takiego jak reguła trzech lat.