Uczniowie ostatnich klas gimnazjów i ich rodzice powinni śledzić nie tylko strony internetowe szkół wybranych dla swoich dzieci, ale także strony WWW kuratoriów oświaty. Kryteria przyjęć kandydatów do I klasy zasadniczej szkoły zawodowej, technikum czy liceum ogólnokształcącego określa bowiem nie tylko rada pedagogiczna danej placówki, ale także kurator.
Zasady w zarządzeniu
Zasady przyjęć określa rozporządzenie ministra edukacji z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych (DzU nr 26, poz. 232 ze zm.). Zgodnie z nim kurator w zarządzeniu określa co roku kryteria rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w województwie, w tym terminy składania dokumentów i sposób przyznawania punktów.
– Nie ma jednakowych, ogólnopolskich kryteriów – wyjaśnia Andrzej Jasiński z Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Tak np. w małopolskim za ocenę celującą jest 20 pkt, a w pomorskim – 17. Z kolei kurator wielkopolski dokładnie określił, czym jest aktywność na rzecz innych ludzi, np. w domach opieki, hospicjach, świetlicach środowiskowych. Średni roczny czas pracy wolontariusza powinien przekraczać 24 godziny, tj. uczeń musi przepracować minimum 75 godzin w cyklu kształcenia.
W większości województw za egzamin gimnazjalny można zdobyć maksimum 100 pkt. Uzyskany wynik procentowy przelicza się na punkty, mnożąc go przez współczynnik 0,2. 70 proc. pkt z egzaminu z matematyki daje w rekrutacji 14 pkt (70 x 0,2 = 14).