Możliwość pobierania opłat od pacjentów za usługi komercyjne, czyli świadczone poza kontraktem z NFZ, oraz dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Nie są to jednak jedyne ważne zmiany dla szpitali, jakie szykuje resort.
Kiedy będzie taniej
Projekt noweli ustawy o działalności leczniczej, który ma być skierowany do konsultacji w czerwcu, planuje przesunięcie terminu wykupowania polis od zdarzeń medycznych. Szpitale będą musiały je posiadać dopiero od początku 2015 r.
Przepisy obowiązującej teraz ustawy o działalności leczniczej wymagają, by szpitale polisy od zdarzeń medycznych miały już od 2014 r.
– Chcemy zmienić ten termin, bo na razie na rynku tylko jedna firma oferuje takie ubezpieczenie dla szpitali i jest ono dość drogie – wyjaśnia Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.
Mowa tu o PZU, które jako jedyne startuje w przetargach szpitalnych na wykup dodatkowych ubezpieczeń. Jeszcze pod koniec 2011 r., kiedy szpitale musiały mieć polisy już na 2012 r., firma ubezpieczeniowa żądała 600–700 tys. zł za roczne ubezpieczenie od jednej placówki. Okazało się, że ta stawka jest za wysoka. W rezultacie polisę kupiło tylko 300 lecznic. Sejm znowelizował więc w 2012 r. przepisy i przesunął obowiązek na 2014 r. w nadziei, że polisy potanieją. Tak się jednak nie stało.