Uwagę rzecznika praw obywatelskich na ten problem zwracają sami pacjenci. Najczęściej starsi, schorowani i niepełnosprawni, jak pisze w wystąpieniu do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz zastępca RPO Stanisław Trociuk.
Małżonkowie, którzy otrzymali identyczne lub podobne wskazania lekarskie do leczenia w sanatorium i jednocześnie złożyli wnioski do NFZ chcą, by Fundusz skierował oboje do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego i w tym samym terminie, a także zakwaterował ich w tym samym zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Chociaż obowiązujące w tej materii przepisy prawa i procedury nie sprzeciwiają się uwzględnieniu takich wniosków, oddziały Funduszu z reguły odmawiają i informują, że „NFZ nie gwarantuje wspólnego wyjazdu małżonkom." Dotyczy to także innych osób, które chcą wspólnie wyjechać na leczenie uzdrowiskowe.
Tymczasem, jak zauważa RPO, takie postulaty wpisują się w prawa pacjenta, prawa osób starszych i prawa niepełnosprawnych.
- Ich realizacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ani obciążeniami organizacyjnymi dla NFZ. Wspólne wyjazdy i zakwaterowanie rozwiązują natomiast wiele problemów ubezpieczonych, w tym w szczególności w zakresie wzajemnej opieki osób bliskich – czytamy w wystąpieniu RPO.
Stanisław Trociuk uważa, że oddziałom NFZ i zakładom uzdrowiskowym łatwiej byłoby uwzględnić postulaty ubezpieczonych, gdyby Prezes NFZ zmienił odpowiednio zapisy dwóch swoich zarządzeń z 2010 i 2012 r. Określają one zasady potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe oraz warunki zawierania i realizacji umów w tym zakresie. Rzecznik zwrócił się do Agnieszki Pachciarz z prośbą o rozważenie dokonania takich zmian.