O stypendia rektora, zwane dawniej naukowymi, będzie się mogło starać szersze grono studentów. Nie będzie ono zarezerwowane już tylko dla studentów, którzy ukończyli pierwszy rok studiów. Z kolei studenci dostający wsparcie od organizacji pozarządowych będą mieli większe szanse na otrzymanie stypendium socjalnego. Takie istotne zmiany wprowadza wchodząca dziś w życie nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym.
Olimpiada w cenie
Od tego roku akademickiego o stypendium rektora dla najlepszych studentów może się ubiegać student przyjęty na pierwszy rok, jeśli w tym roku zdawał maturę. Wsparcie uzyskają jednak tylko laureaci olimpiady międzynarodowej albo laureaci lub finaliści olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim, jeżeli jej profil jest zgodny z obszarem wiedzy przekazywanej na danym kierunku studiów.
Zmieniły się też kryteria przyznawania stypendium ministra za wybitne osiągnięcia naukowe. Nie ma już warunku wyróżniania się w nauce poprzez uzyskanie wysokiej średniej ocen, a stypendia przyznają studentom poszczególni ministrowie nadzorujący uczelnie.
Tegoroczne stypendium jest przyznawane na starych zasadach. Wszystkie przyzna minister szkolnictwa wyższego, także studentom uczelni podległych innym resortom.
Bez wsparcia fundacji
Zmienią się też zasady obliczania dochodu przy przyznawaniu pomocy materialnej. Nowe regulacje znajdą zastosowanie już w październiku. Do dochodu nie będą wliczane stypendia o charakterze socjalnym dla studentów – stypendystów organizacji pozarządowych. Z prawa tego będą mogli korzystać stypendyści tych organizacji, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego. Oznacza to, że będą mieli większe szanse na uzyskanie stypendium socjalnego na uczelni, niż mieli dotychczas. O stypendium socjalne mogą się starać już studenci pierwszego roku.