Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet

Spółka Eurozet Radio, nadawca Radia Zet, nie zapłaci 476 tys. zł kary, jaką nałożył na nią przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z nadawcą, że decyzję wydano z naruszeniem prawa, a kara jest rażąco wygórowana.

Publikacja: 27.05.2024 16:17

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji RP Maciej Świrski

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji RP Maciej Świrski

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przewodniczący KRRiT uznał, że Radio Zet naruszyło ustawę o radiofonii i telewizji, ponieważ - zdaniem Macieja Świrskiego — emitowało przekazy dezinformujące opinię publiczną w sprawie przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski.

Świrski wytoczył ciężkie działa przeciw Radiu Zet

Chodzi o news podany 22 grudnia 2022 r. na antenie przez Mariusza Gierszewskiego:  Amerykanie przewieźli przez Polskę prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego, nie informując o tym ani nie korzystając z jakiejkolwiek pomocy polskich służb. Z ustaleń dziennikarza, zweryfikowanych w niezależnych źródłach, wynikało, że głośna afera z wybuchem granatnika w gabinecie komendanta policji doprowadziła do spadku zaufania Amerykanów do polskich służb. W efekcie Secret Service nie zdecydowała się skorzystać z pomocy Polaków, gdy Zełenski był potajemnie
transportowany przez nasz kraj do USA, gdzie miał się spotkać z prezydentem Bidenem.

Czytaj więcej

Ewa Szadkowska: Zapachniało cenzurą

14 sierpnia 2022 r. do Eurozetu wpłynęło postanowienie przewodniczącego Macieja Świrskiego o nałożeniu na stację kary za naruszenie art.18 ust.1 ustawy, a dokładniej za emisję przekazów „sprzecznych z prawem, z polską racją stanu i poglądów sprzecznych z dobrem społecznym.” Przewodnicy wymierzył  476 tys. zł kary — najwyższą z kar dopuszczonych przez ustawodawcę.

W uzasadnieniu Maciej Świrski jednoosobowo przesądzał, że news Mariusza Gierszewskiego był fałszywy, nie podał jednak żadnego dowodu na to twierdzenie. Pisał natomiast o propagowaniu działań sprzecznych z polską racją stanu, a przez to wpływających na zmniejszenie zaufania do państwa i jego służb, co z kolei mogło wywołać negatywne skutki dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. W ocenie Świrskiego interpretacja podanego newsa stanowiła próbę wykorzystania nieprawdziwej informacji do deprecjonowania państwa polskiego i jego pozycji międzynarodowej, co miało z kolei służyć wyłącznie działaniom rosyjskiej propagandy wymierzonym w Polskę. „W okresie tak trudnym jak wojna Rosji z Ukrainą, czyli tuż za polską granicą, kara za takie zarzuty musiała mieć maksymalną możliwą wysokość” - wskazywał Świrski.

Eurozet: Zwycięstwo demokratycznych zasad nad autorytarnymi zapędami KRRiT

Spółka Eurozet Radio w odwołaniu zauważyła, że dwa z trzech czynów, za które Maciej Świrski nałożył na nią karę, w ogóle nie były przedmiotem postępowania. Przewodniczący wszczął je bowem w związku "emisją przekazów sprzecznych z prawem", natomiast karę wymierzył także za "emisję przekazów sprzecznych z polską racją stanu" i "emisję przekazów sprzecznych z dobrem społecznym". Według Eurozetu nałożenie kary za czyny nieobjęte postępowaniem odebrało nadawcy możliwość złożenia jakichkolwiek wyjaśnień czy obron. - To rażące naruszenie prawa — twierdziła spółka.

Nadawca Radia Zet zauważył również, że w ustawie medialnej nie występuje pojęcie "dezinformacja", a właśnie szerzenie dezinformacji zarzucił radiu Świrski. Ustawa, jak dodaje spółka, nie daje upoważnienia przewodniczącemu KRRiT do podejmowania działań, które mają na celu badanie i przeciwdziałanie rzekomej dezinformacji, a tym bardziej do nakładania kary. Jej zdaniem Świrski, nakładając karę za rzekomą "dezinformację", wykroczył poza zakres swoich ustawowych i ustrojowych kompetencji.

W poniedziałek 27 maja 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację nadawcy Radia ZET i w całości uchylił karę nałożoną przez Macieja Świrskiego na stację.

"Ten wyrok to zwycięstwo demokratycznych zasad nad autorytarnymi zapędami organu regulacyjnego, który poprzez represje i nakładanie kar usiłował zmusić niezależne media do autocenzury korzystnej dla partii rządzącej." - komentuje spółka, która czeka teraz na uzasadnienie wyroku.


 

Przewodniczący KRRiT uznał, że Radio Zet naruszyło ustawę o radiofonii i telewizji, ponieważ - zdaniem Macieja Świrskiego — emitowało przekazy dezinformujące opinię publiczną w sprawie przejazdu prezydenta Ukrainy przez terytorium Polski.

Świrski wytoczył ciężkie działa przeciw Radiu Zet

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?