Reklama
Rozwiń

Syria stanie przed MTS za torturowanie obywateli. Pierwszy proces ws. wojny domowej

Kanada wraz z Holandią oskarżyły Syrię o stosowanie tortur wobec tysięcy swoich obywateli, sprawa prowadzona jest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Jest to pierwszy międzynarodowy proces związany z toczącą się od 2011 roku wojną domową w Syrii.

Publikacja: 10.10.2023 17:34

Wojna domowa w Syrii trwa nieprzerwanie od 2011 roku. Kraj jest w ruinie.

Wojna domowa w Syrii trwa nieprzerwanie od 2011 roku. Kraj jest w ruinie.

Foto: PAP/EPA/ YAHYA NEMAH

We wtorek, 10 października Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpoczął przesłuchania w sprawie "powszechnego i wszechobecnego systemu odrażającego traktowania" jaki Holandia wraz z Kanadą zarzucają Syrii, w której nieustannie od 2011 roku trwa wojna domowa. Jest to pierwszy międzynarodowy proces prowadzony w związku z tym konfliktem. 

Według państw oskarżycielskich Syria miała naruszyć Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a której Syria jest sygnatariuszem. Oskarżyciele wskazali iż torturom mogły być poddane dziesiątki tysięcy obywateli, jako poparcie zarzutów wskazują m.in. zeznania byłych syryjskich więźniów - Ahmad Helmi, który spędził w więzieniu trz lata w wywiadznie przed przesłuchaniami w MTS przekazał iż tortury mają miejsce całą dobę. - To nie zdarza się tylko podczas przesłuchań. Czasami robią to dla zabawy, tylko dlatego, że czują, że cieszą się bezkarnością, mogą robić, co im się podoba. Co miesiąc w wyniku tortur umiera setki osób, powiedział. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama