Zła wiadomość dla studentów. Czesne będzie mogło się zmienić w trakcie roku

Uczelnia będzie mogła podnosić opłaty w trakcie studiów. Dotyczy to tylko czesnego nowych studentów.

Publikacja: 02.10.2023 03:00

Zła wiadomość dla studentów. Czesne będzie mogło się zmienić w trakcie roku

Foto: Adobe Stock

Do czasu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki uczelnia wciąż nie może wprowadzić dla nich nowych opłat. Będzie jednak mogła zwiększyć dotychczasowe, ale tylko raz w roku akademickim i nie więcej niż o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Łącznie nie więcej niż o 30 proc. tych opłat bez względu na to, czy studia trwają sześć lat czy trzy.

Takie zmiany do prawa o szkolnictwie wyższym wprowadzają od początku października niektóre przepisy nowelizacji Karty nauczyciela i niektórych innych ustaw.

Czytaj więcej

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

Przez inflacje uczelniom grożą finansowe tarapaty

Uczelnia wciąż jednak nie może ustalać czesnego z górką. Wysokość opłat za usługi edukacyjne nie może bowiem przekraczać kosztów niezbędnych do utworzenia i prowadzenia studiów oraz przygotowania i wdrażania strategii uczelni. Ta zasada się nie zmienia. To jednak, co nie przekraczało tych kosztów trzy lata temu, przy obecnej inflacji już ich nie pokrywa.

Szkoły wyższe biły więc na alarm, że przy obecnej inflacji wielu grożą finansowe tarapaty.

– Gdyby nie wprowadzono zmian, uczelnie publiczne wycofywałyby się z kierunków odpłatnych, a niektórym uczelniom niepublicznym groziłoby wręcz zamknięcie – uważa prof. Jarosław Górniak, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Także przedstawiciele Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmianę ocenili pozytywnie.

– Uczelnie muszą na swoje funkcjonowanie otrzymywać środki – podkreśla prof. Stanisław Kistryn, wiceprzewodniczący rady.

Przedstawiciele szkół wyższych przekonywali też, że brak podwyżek mógłby się odbić na jakości kształcenia.

Czytaj więcej

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

Czy uczelnie będą podnosić czesne

Nie jest powiedziane jednak, że uczelnie rzeczywiście skorzystają z nowej możliwości.

– Władze uczelni przyglądają się sytuacji, decyzja w sprawie opłat jeszcze nie zapadła – mówi Grażyna Bochenek, rzeczniczka prasowa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Są też szkoły, które czesnego podwyższać nie będą.

– Obecnie WSB-NLU nie planuje podwyższania czesnego dla studentów i skorzystania z wprowadzonego prawa. W historii uczelni nigdy się nie zdarzyło, aby już w trakcie studiów dochodziło do zmiany wysokości czesnego dla studentów – mówi Przemysław Bochenek, kanclerz Wyższej Szkoły Biznesu i National Louis University w Nowym Sączu.

Do tej pory było to jednak nielegalne. Teraz też nie będzie można podwyższać czesnego osobom, które już studiują. Przepis przejściowy pozwala podwyższać tylko nowo przyjętym studentom od roku akademickiego 2023/2024.

Dlatego zarządzenie rektora Uniwersytetu Gdańskiego z 15 września 2023 r. w sprawie opłat dotyczy tylko studentów, którzy rozpoczęli studia od roku akademickiego 2023/2024. Powiela ono nowe przepisy ustawowe.

Możliwość podniesienia czesnego od drugiego roku przewidziano także w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Student nie może być jednak zaskakiwany waloryzacją. Uczelnia zobowiązała się podać do wiadomości studentów podwyżkę nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

Podstawa prawna: niektóre przepisy ustawy z 28 lipca 2023 r., DzU z 22 sierpnia 2023 r., poz. 1672.

Czytaj więcej

Uczelnie podniosą czesne, ale więcej studentów skorzysta ze wsparcia
O panelu ekonomistów: spojrzenie z wielu kątów

Wbrew pozorom w ekonomii niewiele pytań ma jednoznaczne odpowiedzi. Celem panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej”, który uruchomiliśmy już ponad trzy lata temu, jest pokazanie pełnego spektrum opinii na tematy ważne dla rozwoju polskiej gospodarki.
Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ponad 70 wybitnych naukowców z różnych pokoleń i ośrodków akademickich (także zagranicznych) oraz o różnorodnych zainteresowaniach naukowych. Cykliczne badanie opinii tej grupy ekonomistów pozwala na recenzowanie bez uprzedzeń wszelkich pomysłów, które pojawiają się w debacie publicznej. W związku z nadchodzącymi wyborami od kilku tygodni pytamy panelistów o ocenę najważniejszych gospodarczych postulatów partii politycznych. Szczegółowe wyniki wszystkich sond można znaleźć na stronie www.klubekspertow.rp.pl.

Do czasu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki uczelnia wciąż nie może wprowadzić dla nich nowych opłat. Będzie jednak mogła zwiększyć dotychczasowe, ale tylko raz w roku akademickim i nie więcej niż o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Łącznie nie więcej niż o 30 proc. tych opłat bez względu na to, czy studia trwają sześć lat czy trzy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja