Oto najważniejsze zmiany w polskim prawie od sierpnia 2023 roku

Od sierpnia 2023 roku zmiany czekają pacjentów i lekarzy, emerytów, pracowników handlu i właścicieli sklepów, małych przedsiębiorców, firmy zatrudniające cudzoziemców oraz uczniów i nauczycieli. Oto lista najważniejszych zmian.

Publikacja: 01.08.2023 12:12

Oto najważniejsze zmiany w polskim prawie od sierpnia 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które mają ograniczyć zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzając musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co ważne, nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Czytaj więcej

Od środy nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

14 emerytura już na stałe

8 sierpnia 2023 r. w życie wejdzie ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o tzw. czternastce. 

Świadczenie to ma przysługiwać na stałe, corocznie, nie zaś epizodycznie jak w latach 2021-2022. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym).

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. – W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 zł będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 zł – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby czternastka przysługiwała, jej minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 50 zł.

Czytaj więcej

ZUS przekazał ważne informacje na temat 14. emerytury

Zmiany w zakazie handlu w niedziele

Od 1 sierpnia przestaną obowiązywać przepisy ułatwiające działanie właścicielom sklepów i luzujące zakaz handlu w niedziele - to efekt odwołania od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego.

W czasie obowiązywania stanu epidemii albo zagrożenia epidemicznego (i przez 30 dni po ich odwołaniu) zakaz handlu nie obejmował prac przy przyjmowaniu, rozładowywaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, czyli np. spożywczych. W niedzielę kasę mógł więc obsługiwać tylko właściciel sklepu albo członkowie jego rodziny, ale w placówce mogli przebywać też pracownicy, którzy np. ustawiali towary na półkach.

Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany od 1 lipca 2023 r. Oznacza to, iż po 31 lipca znów będą obowiązywać bardziej restrykcyjne ograniczenia niedzielnego handlu. W sklepie w niedzielę będą mogli pracować tylko właściciele lub członkowie ich rodzin.

Czytaj więcej

Zmiany luzujące zakaz handlu w niedziele przestają obowiązywać

Mały ZUS+ wydłużony

Od 1 sierpnia 2023 r. wchodzą w życie przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy korzystający z ulgi mały ZUS plus będą mogli cieszyć się dłużej niższymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

Przypomnijmy, iż Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus mogli korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten zostanie wydłużony dla nich o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Czytaj więcej

Dobra wiadomośc dla przedsiębiorców: Mały ZUS+ wydłużony o rok

Zatrudniasz cudzoziemców? Sprawdź dokumenty

Od wtorku 1 sierpnia tracą moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. To skutek odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Firma Crido przypomina, że pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy w okresie po 31 lipca 2023 posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od sytuacji formalno-prawnej danego cudzoziemca). "Cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. przedłużonych dokumentów muszą zadbać o legalność pobytu oraz podjąć odpowiednie kroki np. złożyć wniosek o pobyt najpóźniej w dniu 31 lipca" - dodano.

Czytaj więcej

Od 1 sierpnia spore zmiany dla firm. Chodzi o zatrudnianie cudzoziemców

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

2 sierpnia wchodzi w życie ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Głównym założeniem przepisów jest przekazanie uczniom klas czwartych oraz nauczycielom jednorazowego bonu na zakup laptopa. Będzie on wynosił 2 500 zł i zakupu przy jego pomocy będzie można dokonać do 31 grudnia 2025 roku.

Czytaj więcej

Laptopy dla uczniów i nauczycieli podpisem prezydenta

Nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które mają ograniczyć zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy