Oto najważniejsze zmiany w polskim prawie od sierpnia 2023 roku

Od sierpnia 2023 roku zmiany czekają pacjentów i lekarzy, emerytów, pracowników handlu i właścicieli sklepów, małych przedsiębiorców, firmy zatrudniające cudzoziemców oraz uczniów i nauczycieli. Oto lista najważniejszych zmian.

Publikacja: 01.08.2023 12:12

Oto najważniejsze zmiany w polskim prawie od sierpnia 2023 roku

Foto: Adobe Stock

Nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które mają ograniczyć zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzając musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co ważne, nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Czytaj więcej

Od środy nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

14 emerytura już na stałe

8 sierpnia 2023 r. w życie wejdzie ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o tzw. czternastce. 

Świadczenie to ma przysługiwać na stałe, corocznie, nie zaś epizodycznie jak w latach 2021-2022. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą w taki sam sposób jak świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym).

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. – W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty w wysokości 3200 zł będzie przysługiwać czternastka wynosząca 1288,44 zł – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Aby czternastka przysługiwała, jej minimalna wysokość musi wynosić co najmniej 50 zł.

Czytaj więcej

ZUS przekazał ważne informacje na temat 14. emerytury

Zmiany w zakazie handlu w niedziele

Od 1 sierpnia przestaną obowiązywać przepisy ułatwiające działanie właścicielom sklepów i luzujące zakaz handlu w niedziele - to efekt odwołania od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego.

W czasie obowiązywania stanu epidemii albo zagrożenia epidemicznego (i przez 30 dni po ich odwołaniu) zakaz handlu nie obejmował prac przy przyjmowaniu, rozładowywaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, czyli np. spożywczych. W niedzielę kasę mógł więc obsługiwać tylko właściciel sklepu albo członkowie jego rodziny, ale w placówce mogli przebywać też pracownicy, którzy np. ustawiali towary na półkach.

Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany od 1 lipca 2023 r. Oznacza to, iż po 31 lipca znów będą obowiązywać bardziej restrykcyjne ograniczenia niedzielnego handlu. W sklepie w niedzielę będą mogli pracować tylko właściciele lub członkowie ich rodzin.

Czytaj więcej

Zmiany luzujące zakaz handlu w niedziele przestają obowiązywać

Mały ZUS+ wydłużony

Od 1 sierpnia 2023 r. wchodzą w życie przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy korzystający z ulgi mały ZUS plus będą mogli cieszyć się dłużej niższymi składkami na ubezpieczenia społeczne.

Przypomnijmy, iż Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus mogli korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten zostanie wydłużony dla nich o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Czytaj więcej

Dobra wiadomośc dla przedsiębiorców: Mały ZUS+ wydłużony o rok

Zatrudniasz cudzoziemców? Sprawdź dokumenty

Od wtorku 1 sierpnia tracą moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. To skutek odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Firma Crido przypomina, że pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy w okresie po 31 lipca 2023 posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od sytuacji formalno-prawnej danego cudzoziemca). "Cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. przedłużonych dokumentów muszą zadbać o legalność pobytu oraz podjąć odpowiednie kroki np. złożyć wniosek o pobyt najpóźniej w dniu 31 lipca" - dodano.

Czytaj więcej

Od 1 sierpnia spore zmiany dla firm. Chodzi o zatrudnianie cudzoziemców

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

2 sierpnia wchodzi w życie ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Głównym założeniem przepisów jest przekazanie uczniom klas czwartych oraz nauczycielom jednorazowego bonu na zakup laptopa. Będzie on wynosił 2 500 zł i zakupu przy jego pomocy będzie można dokonać do 31 grudnia 2025 roku.

Czytaj więcej

Laptopy dla uczniów i nauczycieli podpisem prezydenta

Nowe zasady przepisywania recept na leki psychotropowe i środki odurzające

2 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które mają ograniczyć zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej