1129 preparatów i 68 substancji czynnych na pierwszej liście leków dla seniorów powyżej 75. roku życia odpowiada schorzeniom, które najczęściej występują w tej grupie. Należą do nich: nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), cukrzyca, depresja i choroba Parkinsona.

– Z naszych analiz wynika, że jedna piąta pacjentów odchodzi z okienka w aptece z niewykupioną receptą – tłumaczył w poniedziałek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Większość to osoby starsze, zmagające się z wieloma chorobami. Nieprzyjmowanie leków przekłada się na powikłania. A powikłania nadciśnienia, na które w Polsce choruje 10 mln osób, i cukrzycy dotykającej 3 mln Polaków oznaczają gorszą jakość życia – mówił minister. I dodał, że darmowe leki dla osób 75+ stosowane są w większości najczęściej występujących chorób.

Eksperci chwalą konstrukcję listy. Zdaniem dr. Jerzego Gryglewicza z Uczelni Łazarskiego lista oparta na substancjach stosowanych w danej jednostce chorobowej to klucz do transparentności, który oddali podejrzenia o faworyzowanie którejś z firm farmaceutycznych. Podoba mu się także, że lekarz będzie mógł wybrać z kilku leków działających podobnie.

Markowi Balickiemu, byłemu ministrowi zdrowia i szefowi Wolskiego Centrum Psychiatrii, zabrakło kilku podstawowych leków stosowanych w psychiatrii.

– U osób powyżej 75. roku życia częste są szeroko rozumiane zaburzenia psychiczne. Najczęściej występują choroby związane z zaburzeniami poznawczymi, czyli otępienie, ale też zaburzenia depresyjne – mówi Balicki. I dodaje, że leki te w niektórych rozpoznaniach pogorszą sytuację materialną chorych. – A przecież celem społeczno-politycznym refundacji jest to, by choroba nie pogarszała jakości życia i sytuacji materialnej osoby, której dotknęła. Dlatego uważam, że wszystkie leki dla osób 75+ powinny być refundowane, jak w wielu krajach europejskich – dodaje Balicki.

Minister zdrowia zaznaczył, że lista 75+ będzie częścią listy leków refundowanych, czyli załącznikiem do wydawanego co dwa miesiące obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie produktów refundowanych. Dodał też, że pierwsza lista, opublikowana 1 września, będzie dokumentem testowym, do którego można dodać nowe substancje. Zapewnił również, że w październiku zostanie najprawdopodobniej skorygowana.

Według ministerstwa leki umieszczone na liście pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania seniorów na leki z odpłatnością 30 proc. Ministerstwo wybrało je na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Leki wydawane będą na recepty z symbolem „S", wystawiane przez lekarzy i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Według resortu darmowe leki pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł, ale w rezultacie przyniosą oszczędności także dla samego systemu, bo leczenie powikłań chorób przewlekłych u seniorów generuje milionowe wydatki.

Minister zdrowia zapewnił, że Polska nie poprze planu ujednolicenia cen leków w Unii Europejskiej, za którym lobbują ministrowie zdrowia krajów zachodnich.

– Dla nich byłoby to może opłacalne, ale spowodowałoby znaczny wzrost cen leków dla polskich pacjentów. Nigdy się na to nie zgodzę – mówił minister.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ