Na stacji benzynowej nie kupimy dużej dawki leku

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć ilość popularnych środków przeciwbólowych sprzedawanych poza apteką. Zarówno pojedynczych tabletek, jak i całych opakowań.

Aktualizacja: 03.01.2017 16:59 Publikacja: 03.01.2017 16:32

Na stacji benzynowej nie kupimy dużej dawki leku

Foto: www.sxc.hu

200 mg kwasu acetylosalicylowego (popularnie zwanego aspiryną) i ibuprofenu oraz 300 mg paracetamolu miałyby zawierać tabletki sprzedawane poza aptekami i punktami aptecznymi. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kwalifikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych, który trafił do konsultacji społecznych, przewiduje też ograniczenie wielkości opakowań. Na przykład opakowanie ibuprofenu nie będzie mogło być większe niż 1200 mg, a paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego – 1800 mg.

Ma to ograniczyć dostęp do środków przeciwbólowych, a te należą do najczęściej kupowanych leków OTC (bez recepty). Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej (NIA) wynika, że na 939 mln tabletek przeciwbólowych kupowanych w aptece przypada 489 mln z punktów pozaaptecznych. Chodzi głównie o paracetamol i ibuprofen, które sprzedawane są pod różnymi nazwami handlowymi, co wprowadza w błąd kupujących i powoduje, że jednocześnie biorą kilka leków zawierających tę samą substancję czynną. To grozi przedawkowaniem.

Aptekarze wielokrotnie apelowali o ograniczenie sprzedaży tych środków w supermarketach i na stacjach benzynowych, podkreślając, że paracetamol, toksyczny w połączeniu z alkoholem, jest często umieszczany przez sprzedawców przy dziale monopolowym jako skuteczny środek na kaca. Podkreślali też, że umieszczanie środków przeciwbólowych w miejscach łatwo dostępnych, np. na dolnych półkach, ułatwia dostęp do nich dzieciom. A te, jak podkreślają pediatrzy, mają o wiele mniejszą tolerancję na paracetamol i ibuprom.

Projekt rozporządzenia ogranicza też samą liczbę substancji czynnych sprzedawanych poza aptekami z 50 do 18. Obok paracetamolu i ibuprofenu na liście znalazły się nikotynowe gumy do żucia i pastylki zawierające najwyżej 2 mg nikotyny, gaziki w saszetkach nasączone 70-proc. alkoholem (do dziesięciu saszetek) czy płyn do dezynfekcji i produkty stosowane w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Poza apteką można będzie kupić do 2 mg loperamidu, składnika popularnych środków przeciwbiegunkowych, a także omeprazolu i esomeprazolu, które wchodzą w skład leków przeciwwrzodowych.

Według danych NIA w Polsce działają 35 462 punkty uprawnione do obrotu lekami bez recepty, głównie ogólnodostępne sklepy i stacje benzynowe. Zgodnie z danymi firmy badawczej PMR polski rynek OTC wart jest 11,1 mld zł, a w 2021 r. jego wartość wzrośnie nawet do 14,2 mld zł. W dodatku połowa produktów OTC sprzedawana jest dziś poza aptekami.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku