Reklama
Rozwiń

Rzecznik Praw Pacjenta: zapewnić nierefundowane leki w ustawie o ratunkowym dostępie do technologii lekowych

Nowela ustawy o ratunkowym dostępie do medykamentów rozwiąże problemy chorych, których szpitale nie chcą leczyć za pieniądze z darowizn – uważa rzecznik praw pacjenta. I wzywa resort zdrowia do zmian prawa.

Publikacja: 12.03.2018 07:16

Rzecznik Praw Pacjenta: zapewnić nierefundowane leki w ustawie o ratunkowym dostępie do technologii lekowych

Foto: 123RF

Bartłomiej Chmielowiec zaapelował do ministra zdrowia o zapewnienie w ustawie o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL), że wniosek pacjenta o dostęp do tych technologii nie wyklucza podania mu innych, nierefundowanych leków. To reakcja na skargi pacjentów, że placówki odmawiają im podania leków zakupionych z pieniędzy fundacji. Usłyszeli, że kolejną dawkę otrzymają, jeśli resort odmówi zakupu leku w ramach RDTL.

Dla większości chorych oznacza to pogorszenie stanu zdrowia, a nawet wyrok śmierci. Na stosowanie nierefundowanych w Polsce leków medycy decydują się w przypadku chorych onkologicznie, dla których terapia jest szansą na życie lub polepszenie jego komfortu. Przed wejściem ustawy o RDTL zakup terapii spoza koszyka zależał wyłącznie od oceny lekarza i środków zgromadzonych przez chorego na koncie fundacji. Teraz dyrektorzy placówek słyszą, że powinni wystąpić do ministra o finansowanie leku w ramach RDTL, a dopiero gdy odmówi, decydować się na zakup. RPP tłumaczy, że „biały personel" ma wątpliwości co do zasadności podania leku zakupionego z darowizny. I przypomina, że każdorazowo to po0dmiot leczniczy ocenia zasadność udzielenia pomocy pacjentowi i ryzyko zrealizowania takiej usługi w obszarze prawnym i finansowym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono