Ordo Iuris przedstawiło projekt ustawy ws. sprzeciwu sumienia

Każdy szpital miałby ustawowo zagwarantowane prawo do niewykonywania aborcji - wynika z przepisów zaprojektowanych przez Ordo Iuris. Od piątku zbierane są podpisy poparcia pod projektem.

Aktualizacja: 27.05.2018 13:44 Publikacja: 27.05.2018 12:00

Ordo Iuris przedstawiło projekt ustawy ws. sprzeciwu sumienia

Foto: Adobe Stock

dgk

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw  został zaprezentowany podczas piątkowej wspólnej konferencji prasowej Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny. Ma on zapewnić przestrzeganie prawa do sprzeciwu sumienia. Jak zapewniają projektodawcy, kompleksowo wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r. (K 12/14) i gwarantuje, szczególnie w zawodach medycznych, prawo do sprzeciwu sumienia, które jest podstawowym prawem człowieka.

W swoim wyroku TK  przypomniał, że integralnym elementem wolności sumienia jest prawo do sprzeciwu sumienia, które przysługuje każdemu człowiekowi. Zdaniem Ordo Iuris stanowisko TK jest jednoznaczne, a mimo to prawo do sprzeciwu sumienia nie zawsze jest respektowane. Konserwatywnych prawników z Ordo Iuris bulwersuje szczególnie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który kwestionuje konstytucyjne prawo farmaceutów do sprzeciwu sumienia i twierdzi, że mają oni obowiązek sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Dostało się także sądowi orzekającemu w głośnej sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił udziału w promocji tzw. „środowisk LGBT"

- Sądy obu instancji nie zauważyły, że także jemu przysługuje wolność sumienia, chroniona przez klauzulę sumienia - uważa Ordo Iuris i przywołuje uzasadnienie wyroku TK z 7 października 2015 r.: „Prawo jednostki do odwołania się do klauzuli sumienia stoi zatem na straży nie tylko wolności sumienia, ale także godności osoby ludzkiej, która jest prawem przyrodzonym i niezbywalnym".

Zdaniem Ordo Iuris takie przypadki są motorem działań wszystkich grup, które domagają się absolutnej akceptacji dla stosowania antykoncepcji, postulatów ruchów LGBT i ideologii gender.

Prawo sprzeciwu zagwarantowane ustaw ma być według projektodawców "skuteczną tarczą chroniącą ludzi niegodzących na nieetyczne i sprzeczne z podstawowymi wartościami ideologie i zachowania".

- Projekt ustawy, który nowelizuje osiem już obowiązujących ustaw podkreśla, że wolność sumienia to także prawo do sprzeciwu sumienia. Oprócz wprowadzenia ogólnej klauzuli sumienia, projekt przewiduje też odrębne – bardziej szczegółowe – klauzule sumienia w ustawach regulujących wykonywanie zawodów medycznych: lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych (tu zmiany są relatywnie niewielkie), diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, a także felczerów (ten zawód jeszcze jest w Polsce praktykowany). Gwarancje ustawowe obejmą też każdy szpital, który wprost będzie miał zapewnione prawo do niewykonywania aborcji. Ponadto projekt zakłada uchylenie kilku uchwalonych w PRL przepisów, które ograniczają prawo do sprzeciwu sumienia, w tym ograniczających wolność działalności gospodarczej przepisów kodeksu wykroczeń, które były podstawą skazania łódzkiego drukarza - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris liczy, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, przeciwnikom klauzuli sumienia zostanie wytrącony z rąk główny argument: brak klauzuli sumienia w ustawie oznacza brak możliwości powołania się na sprzeciw sumienia.

– Rozumowanie to jest jaskrawo sprzeczne ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego, który wyraźnie zaznaczył, że sprzeciw sumienia musi być respektowany niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe go potwierdzające – podkreśla dr Marcin Olszówka, ekspert Centrum Analiz Instytutu Ordo Iuris. - Niestety praktyka pokazuje, iż „musi" nie oznacza, że „jest" – dodaje.

Projekt ustawy Ordo Iuris publikuje na swojej stronie internetowej.

Sądy i trybunały
Ostatnia sprawa Przyłębskiej. Będzie sądzić ws. wniosku prezydenta
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
Praca, Emerytury i renty
Trzy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w grudniu. Nowe terminy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
W sądzie i w urzędzie
Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką