Czy czosnek jest lekarstwem

Preparat czosnkowy pakowany w kapsułki nie powinien być traktowany jak produkt leczniczy

Aktualizacja: 19.11.2007 08:56 Publikacja: 19.11.2007 00:16

Tak wynika z czwartkowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sygn. C-319/05)

.

Niemcy uznali, że preparat z tego warzywa, pomocny w leczeniu m.in. arteriosklerozy (stwardnienia tętnic), pakowany w kapsułki, trzeba zakwalifikować do produktów leczniczych.

Jedna ze spółek chciała czosnek w kapsułkach importować do Niemiec z innych państw. Przeciwko temu zaprotestowała Komisja Europejska. Uznała, że Niemcy, chcąc zaliczyć czosnek do leków, ograniczają swobodę przepływu towarów. Podkreślała, że jest to niezgodne z dyrektywą 2001/83/WE.

Komisja argumentowała, że, po pierwsze, czosnek to szeroko rozpowszechniony naturalny środek spożywczy, a handel nim nie jest ograniczony ze względu na ochronę zdrowia.

Po drugie, sporny preparat nie był uznany ani zalecany jako środek leczniczy lub zapobiegający chorobom, był też inaczej pakowany niż typowe leki. Takie samo działanie ma zresztą czosnek jedzony w innych postaciach.

Po trzecie, na arteriosklerozę pomagają też niektóre gatunki ryb, a kakao, brokuły, pomidory zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych chorób. Nikomu jednak nie przychodzi do głowy, aby uznawać je za produkty lecznicze.

ETS podzielił te wątpliwości i stwierdził, że preparat czosnkowy nie może zostać uznany za produkt leczniczy, ale najwyżej za suplement diety.

Jakie skutki ma wyrok dla Polski? Aby uznać produkt za leczniczy, trzeba przejść długą i kosztowną procedurę, spełnić wiele rygorystycznych warunków, a jego reklama i sprzedaż podlega większym ograniczeniom. Łatwiej jest wprowadzić na rynek różne produkty żywnościowe lub np. suplementy diety. Tak wynika z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU z 2006 r. nr 171, poz. 1225).

Cieszyć powinni się więc np. polscy producenci suplementów diety, którzy chcą je sprzedawać w Unii Europejskiej.

– Z wyroku wynika, że władze innych państw członkowskich UE nie mogą zaliczać suplementów do leków. Nie będą oni zatem musieli przechodzić skomplikowanej procedury dopuszczania leku do obrotu, czy stosować się do ograniczeń w zakresie reklamy, które dla leków są nieporównywalnie większe niż dla suplementów diety – tłumaczy Ewa Rutkowska, adwokat z kancelarii Lovells.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem