Wydanie takiego zaświadczenia kosztuje 50 zł, tak więc nierozwikłany od kilku lat spór pomiędzy ZUS i Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a NFZ i Ministerstwem Zdrowia bije rykoszetem w tych, którym takie zaświadczenia są niezbędne, np. do starań o rentę.
Prowadzona od jakiegoś czasu wymiana pism między tymi resortami i rzecznikiem praw obywatelskich nie pozostawia co do tego wątpliwości.
Ministerstwo Zdrowia i NFZ uważają, że płacić za badania i zaświadczenia powinien ZUS. Ustawa z 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych jednoznacznie wskazuje, że z ubezpieczenia zdrowotnego finansuje się wystawianie zaświadczeń L-4 oraz dokumentów na potrzeby orzecznictwa o niepełnosprawności. Nie dotyczy to jednak zaświadczeń o stanie zdrowia do celów rentowych.
Art. 16 ust. 4 tej ustawy mówi, że koszty badania, wydania orzeczenia (m.in. o niezdolności do pracy) do celów rentowych są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.
[b]Jeżeli więc ZUS żąda, aby osoba starająca się o rentę przedstawiła zaświadczenie o stanie zdrowia, ma obowiązek pokryć koszty wystawienia takiego zaświadczenia – twierdzi MZ[/b].