Za co można utracić dopłaty do zalesiania

W nawiązaniu do artykułu „Błędy w zalesianiu mogą drogo kosztować” („Rz” z 7 sierpnia) dostaliśmy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informację, jakiego rodzaju niedociągnięcia powodują cofnięcie, w całości lub w części, płatności na zalesianie.

Aktualizacja: 10.08.2009 07:27 Publikacja: 10.08.2009 06:30

Przy przedeklarowaniu powierzchni do 3 proc. w jednym wniosku zalesieniowym nie ma sankcji. Płatność przyznaje się do powierzchni stwierdzonej.

W razie zawyżenia powierzchni o 3 – 30 proc. w jednym wniosku zalesieniowym płatność pomniejsza się o dwukrotność różnicy między powierzchnią deklarowaną a stwierdzoną podczas kontroli.

Jeżeli beneficjent zawyży powierzchnię o 30 – 50 proc. w jednym wniosku zalesieniowym, płatność nie jest przyznawana do danego wniosku zalesieniowego za dany rok. Przedeklarowanie powierzchni powyżej 50 proc. w jednym wniosku powoduje, że płatność nie jest przyznawana z sankcjami wieloletnimi dla danego wniosku zalesieniowego.

Beneficjent, któremu przyznano pomoc na zalesianie, do dnia zakończenia realizacji planu zalesienia musi przechowywać dowody zakupu sadzonek przeznaczonych do zalesienia oraz repelentów (środków ochrony roślin). Jeżeli kontrola stwierdzi, że nie realizuje on planu zalesienia, musi zwrócić premię pielęgnacyjną za dany rok kalendarzowy lub wsparcie na zalesienie.

Beneficjent zwraca też pomoc na zalesianie w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania, jeżeli najpóźniej w piątym roku realizacji planu zalesiony grunt nie zostanie przekwalifikowany na grunt leśny, a także – jeśli uprawa leśna założona na gruntach rolnych została zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, chyba że wystąpiły wyjątkowe okoliczności: grunty zalesione zostały wywłaszczone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, dokonano scalenia gruntów objętych pomocą na zalesianie; beneficjent przeniósł własność lub współwłasność wszystkich gruntów objętych wnioskiem albo ich części na rzecz innej osoby w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, a rolnik, który przejął własność lub współwłasność gruntów objętych wnioskiem, nie spełnił warunków.

Jeśli uprawa leśna, założona na gruntach rolnych, została częściowo zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności, rolnik zwraca pomoc na zalesianie w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania, wypłaconą za grunty, na których uprawa ta została zlikwidowana, chyba że: zostały one wywłaszczone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami lub dokonano scalenia gruntów objętych pomocą na zalesianie.

Beneficjent zwraca wsparcie w części przeznaczonej na ogrodzenie uprawy leśnej, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, jeżeli nie wykonał tego ogrodzenia lub użyta siatka nie spełnia określonych wymagań.

Zmniejszenie lub zwrot wsparcia na zalesienie i premii pielęgnacyjnej następuje w razie braku dowodu zakupu sadzonek (50 proc. wsparcia na zalesienie). W razie przekroczenia co najmniej o 10 proc. planowanego udziału w powierzchni uprawy leśnej drzew gatunków iglastych zabiera się 25 proc. wsparcia na zalesienie.

Za niewykaszanie roślinności zagłuszającej sadzonki potrąca się 25 proc. premii pielęgnacyjnej. Tyle samo za brak cięć pielęgnacyjnych drzew określonych w planie zalesienia. Niestosowanie indywidualnych środków ochrony roślin na założonej uprawie zgodnie z planem zalesienia albo brak dowodu zakupu repelentów może kosztować utratę 50 proc. premii pielęgnacyjnej.

Przy przedeklarowaniu powierzchni do 3 proc. w jednym wniosku zalesieniowym nie ma sankcji. Płatność przyznaje się do powierzchni stwierdzonej.

W razie zawyżenia powierzchni o 3 – 30 proc. w jednym wniosku zalesieniowym płatność pomniejsza się o dwukrotność różnicy między powierzchnią deklarowaną a stwierdzoną podczas kontroli.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne