Przy przedeklarowaniu powierzchni do 3 proc. w jednym wniosku zalesieniowym nie ma sankcji. Płatność przyznaje się do powierzchni stwierdzonej.
W razie zawyżenia powierzchni o 3 – 30 proc. w jednym wniosku zalesieniowym płatność pomniejsza się o dwukrotność różnicy między powierzchnią deklarowaną a stwierdzoną podczas kontroli.
Jeżeli beneficjent zawyży powierzchnię o 30 – 50 proc. w jednym wniosku zalesieniowym, płatność nie jest przyznawana do danego wniosku zalesieniowego za dany rok. Przedeklarowanie powierzchni powyżej 50 proc. w jednym wniosku powoduje, że płatność nie jest przyznawana z sankcjami wieloletnimi dla danego wniosku zalesieniowego.
Beneficjent, któremu przyznano pomoc na zalesianie, do dnia zakończenia realizacji planu zalesienia musi przechowywać dowody zakupu sadzonek przeznaczonych do zalesienia oraz repelentów (środków ochrony roślin). Jeżeli kontrola stwierdzi, że nie realizuje on planu zalesienia, musi zwrócić premię pielęgnacyjną za dany rok kalendarzowy lub wsparcie na zalesienie.
Beneficjent zwraca też pomoc na zalesianie w pełnej wysokości za cały okres jej pobierania, jeżeli najpóźniej w piątym roku realizacji planu zalesiony grunt nie zostanie przekwalifikowany na grunt leśny, a także – jeśli uprawa leśna założona na gruntach rolnych została zlikwidowana przed upływem 15 lat od dnia uzyskania pierwszej płatności na zalesianie, chyba że wystąpiły wyjątkowe okoliczności: grunty zalesione zostały wywłaszczone zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, dokonano scalenia gruntów objętych pomocą na zalesianie; beneficjent przeniósł własność lub współwłasność wszystkich gruntów objętych wnioskiem albo ich części na rzecz innej osoby w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, a rolnik, który przejął własność lub współwłasność gruntów objętych wnioskiem, nie spełnił warunków.