Pacjent w szpitalu jak uczestnik „Big Brothera”

Każdą, nawet najintymniejszą, czynność chorego na oddziale ratunkowym wolskiego szpitala śledzą kamery.– To dla bezpieczeństwa – twierdzi lecznica.

Publikacja: 07.05.2010 04:43

Pacjent w szpitalu jak uczestnik „Big Brothera”

Foto: www.sxc.hu

[srodtytul]Pacjenci są oburzeni[/srodtytul]

Nad każdym łóżkiem na SOR w lecznicy przy ul. Kasprzaka w warszawie wiszą kamery. – Nagrywają one wszystko, co się dzieje z pacjentem. Nawet jak leży nago podczas badania – mówi jedna z pacjentek lecznicy.

Obraz z kamer trafia do recepcji pielęgniarek. – Ale nawet postronne osoby mogą zobaczyć, co dzieje się z pacjentem, w jakim jest stanie i jakie ma akurat badanie. Czy to nie jest naruszenie praw chorych? – dopytują pacjenci.

Barbara Udrycka, rzecznik lecznicy, mówi, że monitorowanie sal i izolatki prowadzone jest wyłącznie w celu stałej obserwacji pacjentów poddanych diagnostyce i leczeniu.

Zapewnia, że nagrania nie są archiwizowane, a monitory oglądowe są w miejscu, do którego wstęp posiadają wyłącznie uprawnieni pracownicy.

Zauważa ona, że przez niemal dziewięć miesięcy funkcjonowania SOR z monitoringiem do dyrekcji wpłynęła tylko jedna skarga, i to ustna, na kamery na tym oddziale. – Jej autorem nie był pacjent, a osoba, która wtargnęła na oddział i nielegalnie sfotografowała kamery – tłumaczy Udrycka. Podkreśla, że kamery służą wyłącznie bezpieczeństwu pacjentów.

Tymczasem Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, uważa, że stosowanie monitoringu jest dopuszczalne jedynie na ciągach komunikacyjnych szpitali, np. korytarzach. – Natomiast w salach pacjentów narusza strefę intymności i godności oraz łamie prawo do intymności i godności w trakcie udzielania świadczeń medycznych – twierdzi Krystyna Barbara Kozłowska. Dodaje, że w ostatnim czasie do jej biura wpłynęło zgłoszenie o dwóch szpitalach, w których zainstalowany jest taki monitoring.

Rzecznik już podjął działania wyjaśniające. 

Wanda Pawłowicz, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ, twierdzi, że fundusz podpisując umowy na świadczenia w oddziale ratunkowym, nie wymaga od szpitali stosowania monitoringu. – Robią to wyłącznie we własnym zakresie. My nie nakazujemy jego stosowania – mówi.

Wiele stołecznych szpitali nie ma kamer. – W SOR monitoring zamontujemy za kilka miesięcy. Ale wyłącznie na korytarzach – zastrzega Agnieszka Jeziorska, rzecznik Szpitala Bródnowskiego. – Chodzi o to, aby niepowołane osoby nie miały wstępu na oddział. O kamerach nad każdym łóżkiem nie ma mowy – zapewnia.

[b]Bezpłatna infolinia rzecznika praw pacjenta: 800 190 590[/b]

Czytaj więcej w [link=http://www.zw.com.pl/temat/1.html]Życiu Warszawy[/link]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku