Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października, w którym zakwestionował on przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DAB23EFEAE0AFC415027C36C379972E9?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[/link] [b](K 58/07)[/b]. Poszło o to, że w myśl art. 86 ust. 2 tej ustawy budżet państwa ma obowiązek finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów.
[srodtytul]Tylko część gospodarstw[/srodtytul]
Sędziowie zaznaczyli jednak wyraźnie, że wyrok nie dotyczy rolników prowadzących gospodarstwa poniżej 1 hektara przeliczeniowego. Nie będzie miał też zastosowania do rolników prowadzących działy specjalne, czyli zajmujących się np. uprawami szklarniowymi czy hodowlą drobiu, bo ci są traktowani jak przedsiębiorcy. Trybunał zakwestionował zasady ubezpieczenia zdrowotnego przeszło miliona rolników prowadzących gospodarstwa powyżej 1 hektara przeliczeniowego.
[b]Jeśli parlament nie zmieni przepisów w wyznaczonym terminie, powstanie luka prawna, a rolnicy stracą prawo do opieki medycznej. [/b]
[srodtytul]Jakie zmiany[/srodtytul]